1. HABERLER

  2. YGS-LYS

  3. 2017 LYS-3 Edebiyat Coğrafya Soruları kolaydı (Uzman Yorumları)
2017 LYS-3 Edebiyat Coğrafya Soruları kolaydı (Uzman Yorumları)

2017 LYS-3 Edebiyat Coğrafya Soruları kolaydı (Uzman Yorumları)

LYS maratonunun son oturumu LYS-3’ü (Edebiyat-Coğrafya) uzmanlar yorumladı. Eğitimcilere göre, sorular müfredata uygun ve öğrencilerin YGS’de alıştığı tarzdaydı. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı ve şiir yorumlama soruları öne çıkan konulardandı.

A+A-

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI LYS YORUMLARI:

CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI ÖN PLANDA
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Sorular genel olarak müfredata uygun. Öğrenciyi zorlayan sorulara pek yer verilmedi. Türkçe soruları öğrencilerin YGS’de alıştığı tarzda soruldu. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı ve şiir yorumlama soruları Edebiyat bölümünün öne çıkan konularını oluşturdu.
COĞRAFYA-1: Geçmiş yılların sınavlarına paralel. Konu dağılımı müfredata uygun. Müfredat dışı herhangi bir soru yok. Çalışan öğrencinin rahatlıkla yapabileceği bir sınav.

SEVİNÇ OKULLARI UZMANLARININ LYS-3 YORUMLARI:

AÇIK UÇLU SORU ORTA DÜZEYDEYDİ
TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Öğrencilerden aldığımız bilgilere göre Türk dili ve edebiyatı testinde 23 dil ve anlatım, 33 Türk edebiyatı sorusu soruldu. Dil ve anlatım soruları müfredat dahilinde ve 2017 YGS düzeyinde. Noktalama ve anlatım bozukluğu konularından soru gelmedi. Paragraf sorularının bazıları eleyici düzeyde zordu. Müfredat dışı soru gelmedi. Geçen yıla göre biraz daha ayrıntılı olan sorular, sınavı bir nebze zorlaştırdı. İki tane açık uçlu soru soruldu, genel olarak öğrenciler bu soruların yanıtlarını bulmakta zorlanmadı. Bu soruların yanıtları ‘şarkı’ ve ‘devriye’ olacak.
COĞRAFYA: Soruların zorluk derecesi genel olarak kolaydı. Birkaç soru orta düzey denilebilecek özellikte. Sorular müfredata uygun. Soruların zorluk derecesi ve müfredata uygunluğu geçen yıllardaki sınav sorularıyla paralellik gösterdi. Açık uçlu soru orta düzeydeydi, 2017 YGS’de sorulan izohips yöntemi konusundan “Sırt-Vadi” ayrımını gerektiren bir soruydu. Coğrafya testi sorularının genel olarak coğrafya bilgilerini doğrudan kullanmayı gerektiren sorulardan ağırlıklı olmakla birlikte, bilgileri yorumlamayı, güncele uygulamayı gerektiren, yalın ifadeli, net ve iyi nitelikte sorulardan oluştuğu görüldü.

NESİBE AYDIN OKULLARI LYS-3 YORUMLARI

1. TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SINAVININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Soru dağılımında olağanüstü bir duruma rastlanmamış, farklı tipte ve müfredat dışı sorulara yer verilmemiş ve önceki yıllara göre daha dengeli bir sınav hazırlandığı gözlenmiştir.
 
Sınavdan çıkan öğrencilerimizden gelen yorumlar doğrultusunda, bu yılki edebiyat sorularının kolay olduğu,Türkçe sorularının edebiyat sorularına göre daha zor olduğu ancak genel olarak zorluk derecesi çok zor soru sorulmadığı belirlenmiştir.
 
Batı edebiyatı sanatçılarına yönelik sorulara bu yıl da yer verilmediği gözlenmiştir.
Açık uçlu sorular, nazım şekli ve türünden sorulmuştur.
Son dönem sanatçılarına yönelik sorulara ve anlatım bozukluğu sorularına yer verilmemiştir.
 
LYS’ye Nesibe Aydın Okullarında hazırlanan öğrencilerimiz, sınavın zor olmadığını çünkü deneme ve tarama sınavlarında, LYS-3’teki sorulardan çok daha zorlarını defalarca çözdüklerini, gerek ders esnasında gerekse kendilerine dağıtılan dokümanlarda çok daha zorlayıcı sorularla karşılaştıklarını belirtmişlerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.