1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Güneydoğuda Dershaneler
Güneydoğuda Dershaneler

Güneydoğuda Dershaneler

Dershanelerle ilgili güneydoğudan birkaç olay paylaşayım sizinle ve bunları okuduktan sonra siz karar verin dershanelerin özel okula çevrilmesinin sonuçları ne olur.

A+A-
2009 yılında eğitim dönemi içinde güneydoğuda bir ilde terör örgütü cemaatin dershane ve yurtlarına saldırı planları yapmıştı. Bir gecede cemaatin on bir kurumuna (dershane ve yurt) aynı anda molotoflu ve bombalı saldırı yapacaklardı. Saldırının yapılacağı gece saldırganlar kullandıkları mekanda son hazırlıklarını yaparken o sırada bölgede hırsızlık yapan ve polisten kaçan bir şahıs saklanmak için bu saldırganların bulunduğu yere girdi ve polisler hem hırsızı hem bu saldırganları kıskıvrak yakaladı. Bu sırada saldırı için hazırlanan Molotoflar ve saldırı için seçilen yerlerin adres bilgileri de ele geçirildi. Bu olay olmadan önce bölgede bu eğitim kurumlarına saldırı beklentisinin olduğunu öğrenen gönül dostları o dönemde çok dua etmişlerdi. Allah onların bu dualarını geri çevirmedi çok şükür.
 
Bu yazacağım olayı da çok sevdiğim ve dershanede çalışan bir hocam anlattı. Onun ağzından naklediyorum.
 
Güneydoğuya gezmeye gitmiştik. Her gezdiğimiz ilde okuma salonlarını ve dershaneleri ziyaret ediyorduk. Dershanelerden birini gezerken ortaokul yaşlarında bir çocuk geldi ve yanımızda bulunan ve dershanenin idarecilerinden biri olan hocaya hocam çabuk kaçın dershaneye saldıracaklar dedi. Hoca çocuğa kaçmak olmaz kalalım ortalığı toplarız dedi ve evine yolladı. Bize de hocam sizde ayrılın ne olur ne olmaz size birşey olmasın diyerek yollamak istedi. Yanımdaki arkadaşla birlikte kalıp onlara yardım etmeye karar verdik. Saldırıyı beklerken değerli malzemeleri güvenli bir odaya taşıdık. Biraz sonra eylemci grup görünmeye başladı. Onlar yaklaşırlarken biraz önce bizi uyarmaya gelen çocuğu gördüm. Yanında yaklaşık otuz kadar arkadaşı vardı. Arkalarında da onların aileleri. O çocuk bizim gitmeyeceğimizi öğrenince dershanedeki arkadaşlarını toplamış ve hepsi ailelerine haber vermişler. Dershanenin önüne eylemcilerden önce yetişip aileleriyle birlikte sıralandılar. Eyleme gelenler onlara gitmelerini söylediler ama onlar gitmediler. Allaha çok şükür o gün dershanemize bir tek taş gelmedi. Aileleri dershaneye aldık konuşup teşekkür etmek için. O çocuğun babası yanımıza geldi. İdareci arkadaş tam teşekkür edecekti ki adam “hiç teşekkür etme hoca siz nerelerden gelip bu çocukların elinden tuttunuz biz sizi bunlardan korumuşuz çok mu” dedi. O an o adamın gözündeki ışığı çocukların gözündeki ışığı gördüm ya ben o zaman anladım. Bu bela bir gün bitecek bu insanlarda hakettikleri gibi daha mutlu olacaklar.
 
Bu olaylar gibi yaşanmış olup da bizim bilmediğimiz niceleri var. Dershaneler ücretli olabilir. İnsanlardan zar zor yollayanlar olabilir. Kabul ediyorum. Zaten bu dershanecilik sistemi eğitim sisteminin bir ayıbıdır. Ama Allah aşkına tarafsız bir gözle düşünün. Diyorlar ki dershaneler özel okul olacakmış. Dershanecilik halkı sömürüyormuş.
  • Birincisi özel okullar ücretsiz mi olacak? Hayır. Hatta Türkiyede özel okul fiyatları dershane fiyatlarından 3-4 kat daha pahalı. Hangisi halkı sömürecek. Halkı düşünüyorsan eğitimde ücretli olan her şeyi yasakla o halde.
  • İkincisi; özel okul nihayetinde bir okul. Dershaneye giden çocuk zaten okulunda okuyor. Özel okula neden gitsin. Bu özel okullar öğrenciyi nereden bulacak. Öğrenci bulamayınca kapanmak zorunda kalacak ve sonuçta işsizler ordusuna katılan binlerce öğretmen daha.
  • Üçüncüsü; maddi durumu iyi olan aileler çocuklarına özel ders aldırarak derslerinin iyi olmasını sağlarken dershane kapandığı için gidemeyen özel okula da gönderilemeyen çocuklar bunlarla nasıl rekabet edecek. Adalet bunun neresinde?
  • Dördüncüsü; güneydoğuda dershaneleri özel okula çevirirsen o dershaneye giden öğrencilerin velileri 9-10 bin lirayı verip çocuklarını o okula yollayamaz.

Bunun sonunda o çocukların dershanelerde geçirdikleri vakitlerde boş kalmaları demek. Güneydoğuda boş kalan gençlerin elinden ya örgüt tutar ya cemaat. Sen dershaneleri kapatarak cemaati engellemiş oluyorsun zaten. Dolayısıyla bu çocuklar gençler örgütün kucağına düşecek. Dağa çıkan çocukların sonu ne oluyor biliyorsunuz. En son hakkaride çocuk yaşlardaki teröristlerin cansız bedenleri sokaklardaydı. Örgüt bu çocuklara bomba bağlayıp askerin polisin üzerine salıyor. Bu çocukların aileleri çocuklarının zayi olup gitmesini istemiyorlar. Bu insanların yerine kendini koy ve 3 dakika düşün. Evladına bomba bağlandığını düşün. 

Daha bu maddeleri çoğaltabilirim. Sebepte çok olayda. Cemaat bölgede çok kişinin örgütten etkilenmesine mani oldu, örgütün en önemli işi dağa adam çıkarma işinin önüne geçti. Bundan dolayı örgütün devletten sonra en büyük düşmanı cemaat. Örgüt yıllarca bölgede cemaatin işlerini engellemek için uğraştı. Tehditler etti. Dershaneleri taradı. Ama başaramadı. Başaramayacakta. Eğer biz kendi elimizle cemaati durdurmazsak örgüt cemaati durduramaz. Ben adım gibi biliyorum ki milletimizin bağrından çıkan bu cemaat milletimizin desteğiyle bu belanın bitirilmesinde çok etkili oluyor ve olacak. Bu yazdıklarım çerçevesinde dershanelerin bu işte etkisini düşünün. Ona göre tavrınızı belirleyin.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.