1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İstanbul, yeni eğitim-öğretim yılına hazır
İstanbul, yeni eğitim-öğretim yılına hazır

İstanbul, yeni eğitim-öğretim yılına hazır

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, okullarda ek tedbirler aldıklarını ve yıl 4 bin 900 yeni derslik yaptıklarını açıkladı.

A+A-

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul'da 2,5 milyon civarında öğrencinin, 55 bin derslikte eğitim-öğretime başlayacağını belirterek, ''Bu yıl yeni sistem kapsamında liseler de zorunlu olduğu için öğrenci sayısında yüzde 30'luk artış olacak. Okullarımızda ek tedbirler aldık. Bu yıl eğitime 4 bin 900 yeni derslik kazandırıyoruz'' dedi.

Yıldız, AA muhabirinin soruların yanıtlarken, 10 Eylül Pazartesi günü, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eğitim-öğretime başlayacağını hatırlatarak, İstanbul'da adrese dayalı kayıt sistemine göre okullarda 66 aydan itibaren birinci sınıfa gidecek 258 bin öğrenci gözüktüğünü, 60-66 ay arasında veli isteğine bağlı olarak gelebilecek 114 bin öğrenci bulunduğunu anlattı.

Okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için okulların 1 hafta erken başlama amacını, çocuklara çevresel eğitim ortamlarını, öğretmenlerini tanıtmak olarak açıklayan Yıldız, ''Okulda, öğrencilere yönelik böyle bir çalışma yaparken, rehber öğretmenlerimiz ve okul idaresindeki arkadaşlarımız, uzman arkadaşlar tarafından da çocuklarını okula getiren velilere yönelik veli oryantasyon programı yapıyoruz'' dedi.

Yıldız, bu yıl ayrıca velileri, 4 4 4 sistemi konusunda da bilgilendireceklerini ve bu konudaki sorularını alacaklarını kaydetti.

-''110 bine yakın öğretmen görev yapacak''-

İstanbul'da 2,5 milyon civarında öğrencinin, 55 bin derslikte eğitim-öğretime başlayacağını belirten Yıldız, ''Geçen yıl 1 milyon 600 bin civarında ilköğretim okullarında, 800 bine yakın ortaöğretimde öğrencimiz vardı. Bu yıl yeni sistem kapsamında liseler de zorunlu olduğu için öğrenci sayısında yüzde 30'luk artış olacak'' dedi.

Yıldız, İstanbul'da 1200 civarında ilkokul, 1200 civarında ortaokul ile toplamda 4 bin 500 okul bulunduğunu kaydederek, yeni öğretmen atamalarıyla İstanbul'a 6 bin öğretmen geldiğini söyledi.

Bu yılki seçmeli derslerle İstanbul'da 110 bine yakın öğretmenin görev yapacağını ifade eden Yıldız, bu yıl 55 bin derslikle eğitim-öğretime başlanacağını bildirdi.

-''4 bin 900 yeni derslik eğitime kazandırıldı''-

Muammer Yıldız, 2012-2013 eğitim-öğretim yılına ilişkin önlemlere değinirken şöyle konuştu:

''İlkokul ve lise birinci sınıflardaki artışlardan dolayı okullarımızda ek tedbirler aldık, derslikler oluşturduk. Bu yıl eğitime 4 bin 900 yeni derslik kazandırıyoruz. İstanbul, eğitim-öğretim yılına hazır. İstanbul'da, atıl durumda bulunan 2 bin 790 dersliği eğitim öğretime kazandırdık.

Yaz döneminde, İl Özel İdaresi tarafından okulların onarımları yapıldı, eksikleri tamamlandı. Okulların, ilkokul, ortaokul olarak dönüştürülmesiyle, okulların giriş ve çıkışları değiştirildi, engelli rampaları oluşturuldu, lavabolar çocuklara uygun hale getirildi. Aynı dönemde, İSMEP kapsamında 110 okulumuzda deprem güçlendirme çalışması devam ediyor.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.