1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Karl Marx'ın çıkardığı gazete hangisidir
Karl Marx'ın çıkardığı gazete hangisidir

Karl Marx'ın çıkardığı gazete hangisidir

Karl Marx'ın çıkardığı gazete hangisidir sorusunun cevabını vereceğiz.

A+A-

Kanal D 19 Yarışması 18 Haziran 2017 Pazar Yarışma Sorusu;

Soru :  Karl Marx'ın çıkardığı gazete hangisidir? 

A- Sputnik

B- Neue Rheinische Zeitung

C- Kapital

D-Tak Proleter

Doğru Cevap: Neue Rheinische Zeitung

Neue Rheinische Zeitung - Organ der Demokratie (Yeni Ren Gazetesi - Demokrasi Organı), 1 Haziran 1848 ve 19 Mayıs 1849 tarihleri ​​arasında Karl Marx tarafından Köln'de yayınlanan bir Alman gazetesidir. Adını, Marx'ın daha önce editörlüğünü yaptığı Rheinische Zeitung gazetesinden almıştır. Editörlerinden biri Komünist Birlik üyesi Joseph Weydemeyer olmuştur.
 
Hükümetin bastırma çabalarına hedef olan NRZ'nin basımına nihayetinde son verildi. 2 Mart 1849 tarihinde, Prusya askerleri gazetenin yazarlarından birini tutuklamak için Marx'ın evine geldi. Marx, yazarı teslim etmeyi reddedince askerler evden ayrıldı. 9 Mayıs 1849'de Marx'a, yasal ikametgah belgelerinin süresi dolduğu gerekçesiyle 24 saat içinde ülkeyi terk etme emri verildi.
 
NRZ, yazarlarının tutuklanması ya da sürgün edilmesi tehdidi ve devam eden hükümet baskısı karşısında 18 Mayıs 1849'da son sayısını yayınladı. Bütünüyle kırmızı mürekkeple basılmış olan son sayı, "kırmızı baskı" olarak adlandırıldı. Marx, kapanış beyanında şiddetle karşı çıktığı hükümetle alay ediyordu:
 
« Bizde merhamet yok ve sizden de merhamet istemiyoruz. Sıramız geldiğinde, terör için mazeret üretmeyeceğiz. Ancak kraliyet teröristleri, Tanrı'nın ve hukukun lütfuna sahip teröristler, pratikte acımasız, küçümseyici ve kötü; teoride korkak, gizemli ve hilekâr; her iki bakımdan da itibarsızdırlar. »
Neue Rheinische Zeitung, 2005 yılında çevrimiçi gazete olarak yeniden yayın hayatına başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
68 Yorum