1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Liselerdeki Haftalık Ders Çizelgelerindeki Yenilikler
Liselerdeki Haftalık Ders Çizelgelerindeki Yenilikler

Liselerdeki Haftalık Ders Çizelgelerindeki Yenilikler

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve güzel sanatlar lisesi ile spor liselerinin haftalık ders çizelgeleriyle seçmeli derslerinde değişiklik yapıldı.

A+A-
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Haziran ayı Tebliğler Dergisi’ni yayınlandı. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan çalışmada ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgesine de yer verildi. Buna göre Anadolu, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar, Spor, Anadolu İmam Hatip, Uluslararası Anadolu İmam Hatip ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri haftalık ders çizelgeleri, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren hazırlık ve 9’uncu sınıflardan başlamak üzere kademeli olarak uygulanacak. Eski çizelge ise kademeli olarak yürürlükten kaldırılacak. Yeni düzenlemeler gelecek eğitim döneminde 10, 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerini etkilemeyecek. Tebliğler Dergisi’nde yer alan, derslere yönelik bazı yenilikler özetle şöyle:
 
- Anadolu, fen liseleri başta olmak üzere ortaöğretim kurumlarında zorunlu dersler kapsamında yer alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi bütün sınıf düzeylerinde haftada 1’den 2 saate çıktı.
- İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük eskiden 11’inci sınıfta zorunlu okutulurken artık öğrenciler bu dersi 12’nci sınıfta görecekler.
- Eskiden sadece 11’inci sınıfta olan Felsefe dersi artık fen ve Anadolu ve Mesleki ve Teknik liselerinde 10’uncu sınıfta da haftada 2 saat görülecek.
- Anadolu ve Fen liselerinde 9 ve 10’uncu sınıfta olan Tarih 11’inci sınıfta da haftada 2 saat olarak okutulacak.
-Anadolu liselerinde 9 ve 10’uncu sınıflarda haftada 3 saat olan Biyoloji haftada 2 saate düşürüldü. Mesleki ve Teknik liselerde de Biyoloji dersi haftada 3 saatten 2’ye indi.
- Anadolu, Fen ile Mesleki ve teknik liselerde Görsel Sanatlar/Müzik dersinin saati 1’den 2’ye çıktı. Anadolu liselerinde 9’uncu sınıftaki birinci yabancı dil ders saati ise haftada 6’dan 4’e indi. Meslek liselerinde birinci yabancı dilde yapılan düzenlemeyle bir saatlik düşüş oldu.
- Fen liselerine yeni gelen Bilgisayar Bilimi dersi 9 ve 10’uncu sınıfta hafta 2 saat okutulacak. Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü dersi birleştirilerek 9’uncu sınıfa alındı.
- Çizelgelerde seçmeli derslerde de düzenlemeler yapılırken Anadolu liselerinde seçmeli dersler arasına Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi, İslam Kültür ve Medeniyet Tarihi, Matematik Tarihi ve Uygulamaları, Fen Bilimleri Tarihi ve Uygulamaları dersi katıldı.
- Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liselerinde hazırlık sınıfında Bilgisayar Bilimi dersi zorunlu oldu.
 
Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre ortaöğretim kurumlarında yani liselerde 2017- 2018 öğretim yılından itibaren haftalık ders saatleri çizelgesinde değişiklik yapıldı
 
Gelecek öğretim yılından itibaren liselerde ders saatleri değişti. Kademeli olarak uygulanacak bu değişiklikler önce hazırlık ve 9'uncu sınıflardan başlayacak. Haziran ayı Tebliğler Dergisi'nde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre ortaöğretim kurumlarında yani liselerde 2017- 2018 öğretim yılından itibaren haftalık ders saatleri çizelgesinde değişiklik yapıldı. Kademeli geçişin öngörüldüğü karara göre 1 saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi haftada 2 saate çıkarıldı. Yine haftada 1 saat olan 9'uncu sınıftan itaberen başlayan Görsel Sanatlar ile Müzik dersi de 2 saat oldu. Biyoloji dersi ise 3 saatten 2 saate indirilerek, fizik ve kimya ile aynı ders saatine getirildi.
 
Felsefe dersi ise 10'uncu sınıflarda zorunlu olarak okutuluyordu. Gelecek yıl 11'inci sınıflarda da 2 saat olarak zorunlu ders oldu. Ancak 12'nci sınıflarda ise yine felsefe yok. Dil ve Anlatım ile Türk Edebiyatı dersleri Türk Dili ve Edebiyatı adı altında birleştirildi ve 9'uncu sınıftan itibaren 5 saat oldu. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi 11'inci sınıftan kaldırıldı, 12'nci sınıfa 2 saat olarak kondu. 9'uncu sınıfta 3, diğer sınıflarda 2'şer saat olan birinci yabancı dil ders saatleri 9'uncu sınıftan itibaren 4'er saat olarak yeniden düzenlendi. Ancak hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinde ise birinci yabancı dil ikinci sınıfta 6 saat iken, 4 saate düşürüldü.
 
Bu değişikliklerle birlikte 9'uncu sınıflarda ortak ders toplamı 30 saatten 34'e, 10'larda ise 28'den 35'e, 11'lerde 15'ten 21'e, 12'nci sınıflarda ise 12'den 19'a çıktı. Seçmeli derslerin toplam sayısı da 35'ten 40'a çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.