1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Memura hükümet piyangosu
Memura hükümet piyangosu

Memura hükümet piyangosu

AK Parti'nin 2023 manifestosundan memur sistemine yapılacak asrın reformu çıktı. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu tamamen değişiyor.

A+A-
Reformlarla, 2 milyon memur arasındaki ücret adaletsizliğinin, ek ödemelerde karmaşıklığın giderilmesi, unvan enflasyonunun sona erdirilmesi amaçlanıyor. AK Parti'nin toplam 63 maddelik yol haritasında yer alan 'yeni bir kamu personel sistemi' oluşturulmasına ilişkin reforma göre; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değiştirilecek. Düzenleme ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık'ın ortak çalışma yürüttüğü biliniyordu.  Çalışma çerçevesinde, halen kamu personelinin özlük ve sosyal haklarını düzenleyen 5 ayrı kanun masaya yatırıldı. Düzenlemelerin hepsi bir tek yasada toplanacak. Dolayısıyla işçiler, memurlar ve güvenlik personeli için tek kanun olacak. 
 
EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET 
 
Yapılan çalışmaya göre, kamu personeli 50 ayrı ücret alıyor. Bu da aynı işi yapan personelin farklı ücretler almasına yol açıyor. Reformda, eşit işe eşit ücret kriteri baz alınacak. Mevcut özlük haklarında kayba yol açmadan, mağdur olan personelin özlük haklarında da kademeli olarak bir iyileştirme yapılacak. Kamu kurumları 'ömür boyu iş garantisi sağlayan işletme' olma statüsünden çıkarılacak. 
 
İŞSİZLİK YÜZDE 5'E DÜŞÜRÜLECEK 
 
AK Parti'nin manifestosunda, sosyal güvenlik ve çalışma hayatına ilişkin birçok hedefe de yer verildi. Manifestoda bulunan sosyal güvenlik ile ilgili hedeflerin tamamı, önümüzdeki günlerde açıklanacak olan ulusal istihdam stratejisinde yer alan düzenlemelerden oluşuyor. Bu hedeflerin arasında ise, işsizliğin yüzde 5'e çekilmesi, bölgeler arası gelişmişlik farkının en alt seviyeye düşürülmesi, kamuya 15 bin engellinin alınması ve kısa vadede 4 bin iş ve meslek danışmanı alınması var.
 
EKONOMiDE YENi HEDEFLER
 
* Bölgeler arası gelişmişlik farkının kabul edilebilir düzeylere indirilmesi, 
* Yoksulluğun yok edilmesi ve gelir dağılımındaki dengesizliğin asgariye indirilmesi, 
* Kadınların iş gücüne katılımının yüzde 38 seviyesine çıkarılması, 
* Kamuya 15 bin engelli alınması, kayıt dışı istihdamın yüzde 15'e düşürülmesi, 
* İş ve meslek danışmanı sayısının kısa vadede 4 bine çıkarılması, 
* Yeni bir kamu personel sistemi, 

* Sosyal güvenlik açığının GSYİH'nin yüzde 1'ine düşürülmesi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.