1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. GÜNCEL

  4. Merhum Başbakan Adnan Menderes anıldı
Merhum Başbakan Adnan Menderes anıldı

Merhum Başbakan Adnan Menderes anıldı

Adnan Menderes, idamının 51. yıldönümünde iki ayrı programla anıldı.

A+A-

27 Mayıs darbesinin ardından iki bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'la birlikte darağacına gönderilen merhum Başbakan Adnan Menderes, idamının 51. yıldönümünde anıdı.
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) tarafından organize edilen anma törenine Türkiye'nin dört bir yanından binlerce kişi katıldı. Anma programı, sabah saat 09.00'da Topkapı'daki Anıtmezar'da başladı. Burada merhumun kabri başında Kur'an-ı Kerim okundu. Ardından Sultanahmet Camii'nde mevlit okutuldu ve yaklaşık bin hatimin duası yapıldı.

Menderes'i anma programına dair mesajlar sosyal medya platformu Twitter'da #TürkiyeMenderesiAnıyor hashtag'i ile paylaşıldı.
Anma programında konuşan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Menderes'in milletini çok sevdiğini, sevgisini de işlerini iyi yaparak gösterdiğini söyledi. Menderes döneminin Türkiye'nin çarıktan medeniyete geçiş dönemi olarak anıldığını kaydeden Yeşil, "Tek partili dönemin yaşandığı bir sürecin ardından demokrasi telaffuz etmek cesaret işiydi. Yassıada'da Numan Esin ziyaretine geldiğinde Kürt sorunu hakkında ne düşündüğünü sormuştu. O esnada bile metanetiyle 'ben bu meselenin yine demokrasi içerisinde çözüleceğine inanıyorum. Halkımın özgürlükle, kendini ifade edebilme hakkını vererek, sonra da onu yönetime ve icraata katıp onu bütünleştirerek çözümün demokraside olduğuna inanıyorum' demişti. Onu Yassıada'ya tıkayanlara verdiği cevap yine demokrasiydi" dedi.
Ezanın onun döneminde aslına döndüğünü hatırlatan Yeşil, Menderes'in bu nedenle günlerce gözyaşlarını tutamadığını aktardı. 1956 yılında bugünkü Kocatepe Camii'nin arsasını tahsis ettiğini ve 100 bin lira da bağışta bulunduğunu söyledi.
Menderes'in nezaket çerçevesinde yaşadığını ifade eden Yeşil, "Yassıada yargılamalarında karşısındakinin o kadar haşin, kaba ve densiz ifadelerine karşı o nezaketi içinde 'efendim' diyerek başlayan savunmasını biliyoruz. Nezaket çerçevesini hiç bozmadı. Bir değerler, faziletler meşrebi gibi yaşadı" dedi.

Sultanahmet Camii'nde gerçekleşen Adnan Menderes ve dava arkadaşlarını anma programı Mehtap TV'den canlı olarak ekrana geldi.
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na teşekkür eden Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes de "Yaşananlar çok acı. Keşke güzel ülkemiz bunları yaşamasaydı. Allah bir daha yaşatmasın" diye konuştu. Günümüzde ihtilallerin Türkiye'ye ne getirdiği ne götürdüğünün tartışılmaya başlandığını ifade eden Menderes, "Bu da çok önemli. Bundan sonra bizi ileriye taşıyacak projelere ihtiyacımız var. Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen Türkiye demokrasi şehitlerini unutmadı. Her geçen sene ilgi ve sevginin artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu da yüreğimizi rahatlatıyor. Seçimle gelen seçimle gitmeliydi. Ülkemize güvenmeye devam etmeliyiz. Ne güzeldir 'yeter söz milletindir' sözü. Her şeyi içinde barındırır. Demokrasi şehitlerimizi anarken daha demokratik günlere ulaşmanın onun nimetlerinden hep beraber istifade etmenin gururunu yaşamalıyız. Onların başlattığı demokrasi mücadelesi her gün amacına ulaşıyor" ifadelerini kullandı.
Adnan Menderes'in milletin değerleriyle barışık ve onları ön planda tutarak yaşadığını söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, idamların 51. yıldönümün yaşanmasına rağmen hala milletin kanayan bir yarası olduğunu kaydetti. Millet hem Adnan Menderes'i hem de onlara bunu yapanları unutmadığını ifade eden Demir, "Kendi adına risk almıştır ama bu milletin de önünü açmıştır" dedi.

Samanyolu Haber Televizyonu canlı bağlantılarla anma programını sizlere aktardı.
Mehmet Keçeli adlı vatandaş da "Onun dönemine yetişemedik ama okuduklarımızdan, büyüklerimizden duyduklarımızdan ülkemizi çarıklı dönemden çağ atlatmıştır. Allah ülkemize samimi bir şekilde hizmet eden devlet adamlarımıza başarı ihsan etsin. Duygulandık, sanki görmüş gibi hasret çektik. Görmediğimiz halde özledik. Allah bir daha ülkemize demokrasi kazası yaşatmasın" diye konuştu.
Anma programına gelen vatandaşlar merhum siyasiler için bol bol dua etti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.