1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ne olacak bu dershaneler!
Ne olacak bu dershaneler!

Ne olacak bu dershaneler!

4+4+4 eğitim sistemi etrafında başlayan tartışmalar bitmeden, bu kez de özel dershanelerin kapatılması gündeme geldi. Başbakan Erdoğan’ın “Dershanecilik olayını kaldıracağız.

A+A-

Bundan kim gücenirse gücensin kusura bakmasınlar. Bu benim halkımın, vatandaşımın ortak talebidir” açıklamasının ardından dershane öğretmenleri ve öğrencileri bu kararı desteklerken öğrencileri milyarlarla sömüren dershane patronları bu karara sevinmedi.

MAAZ İBRAHİMOĞLU
 
Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği’den (TÖDER) alınan bilgilere göre, Türkiye’de 4 bin 200 civarında dershane var. Toplam 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel çalışıyor. Bir milyon 234 bin öğrenci de eğitim alıyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 100 bini burslu olarak dershanelerden ücretsiz olarak yararlanıyor. Dershane ücretleri 6, 7 ve 8’inci sınıflar için 1.500 ile 4 bin TL arasında değişiyor. Lise 9, 10 ve 11. sınıflarda 2 bin TL ile 6 bin TL’ye, üniversite sınavlarına hazırlık sınıflarında ise 3 bin TL ile 10 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bazı butik dershanelerde bu rakamlar 20-25 bin TL’yi buluyor. Tüm bu yüksek ücretlerden ve para verdiği halde sınava kazanamamaktan şikayetçi olan öğrenciler başbakanın dershaneleri okul yapma fikrine destek veriyor. 
 
 
Sınav kalkarsa dershaneye ihtiyaç azalır
 
Öğrencilerin dershaneleri sınavlardan dolayı seçtiğini belirten eğitim uzmanları, eğer bu sınavların ortadan kalkma imkanı oluşursa artık dershanelere olan ihtiyacın azalacağını söylüyor. EĞİTİM-SEN eski Genel Başkanı Alaaddin Dinçer’in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de bir öğrencinin hayatı boyunca başarı göstermesi gereken sınav sayısı 739. Yani bir yıla 46.18 sınav düşüyor. Deneme sınavları, performans, proje ödevleri ile birlikte sınav sayısı 1000’in üzerine çıkıyor. İlköğretimde sınav sayısı toplamı: 182, Ortaöğretimde sınav sayısı toplamı: 318, Özel dershane sınav sayısı toplamı: 118 olduğunu belirtti.
 Yükseköğretimde de sınav maratonu devam ediyor. Rapora göre eğitim fakültesinde okuyan bir öğrencinin 4 yıl boyunca başarı göstermesi gereken sınav sayısı 120’yi buluyor.
 
 Ak Parti grup Başkan vekili Nurettin Canikli ise  “Birçok öğrenci üniversite eğitimi yerine iş hayatına atılacak, kendi branşında devam etmek istiyorsa, sınavsız iki yılık yüksekokula gitme imkânı olacak. Ayrıca 4 yıllık lisans imkânını kullanmak isterse, avantajlı olarak buna devam etme imkânı var. Bütün bunlar dershaneye olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor” diyerek öğrencilerin bu dershanelere olan ihtiyacının kalmayacağını belirtti. 
 
 
Özel okul önünde engel yok
 
Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü “Şu anda 4 bin 100 tane dershane var. Bu dershanelerin mevcut durumlarıyla bu standartlara göre okul olmaları mümkün değil. Belki çok çok ekonomik imkânlar yaratılabilir ve bu arkadaşlarımıza özel okul açma fırsatı tanınabilir. Ancak şunu karıştırmamak lazım; bütün dershaneler okul olsa dahi okulların yaptığı işlerle bugünkü şartlarda bugünkü durumda özel dershaneler ile özel okulların yaptığı çalışmalar farklıdır. Birbirilerini tamamlayan kurumlar olabilir ama ne biz okulların yaptığını yapan kurumlarız ne de okullar bizim şu an da yaptığımız işleri yapıyor. Bu sınav olduğu sürece dershaneler bu sınavlara öğrenci hazırlaysan kurumlar olarak çalışmalarına devam edeceklerdir, eğer yasal olarak sizin işinize son veriyoruz denmezse‘ açıklamalarında bulundu. 
 
Şu anda mevcut dershane sahiplerinin özel okul açmalarının önünde bir engel olmadığını söyleyen Faruk Köprülü, ‘Eğer arkadaşlarımız bu konudaki yatırımı çok uygun görse zaten kendileri özel okul açarlar ‘dedi. Köprülü şöyle devam etti:‘Ülkemizde ekonomik şartlar her velinin çocuklarını özel okulda okutmasına imkan tanımıyor. Ülkenin topyekun ekonomik imkanlarıyla birlikte bir süreç içerisinde bunlara olumlu olarak bakılabilir. Ama bugünden yarına üç beş yıl içerisinden çözülecek konular olarak göremiyorum.‘
 
milatgazetesi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.