1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. GÜNCEL

  4. Türkiye Atalay Demirci'yi konuşuyor
Türkiye Atalay Demirci'yi konuşuyor

Türkiye Atalay Demirci'yi konuşuyor

Türkiye'de pek çok kişi Atalay Demirci'yi, 'Yetenek Sizsiniz Türkiye' programı ile tanıdı. Öyle ki en popüler video paylaşım sitesi You Tube'un Türkiye açılış sayfasında Demirci'nin 4 videosu yer alıyor. Ancak Zaman okurları onu çok yakından tanıyor.

A+A-

2011 Ocak ayında yaptığımız söyleşinin girişinde 3 binden fazla gösteri sunduğunu söyleyen Atalay Demirci'nin en büyük iddiası, küfürsüz ve bel altı espriler kullanmadan da stand-up yapılabileceğini ispatlamak. Bunun için de 'küfürsüz mizah' sloganıyla insanları eğlendiriyor.

Gelelim, Atalay Demirci'nin Yetenek Sizsiniz'deki performansı ile jüriyi ve salondaki seyircileri kahkahaya boğduğu gösterisine.

>> VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN <<

4,5 dakikalık süre kısıtlaması sebebi ile kendi hikayeleri yerine, Acun Ilıcalı'nın ekibi üzerine kurguladığı oyununu sergilemeye başlayan Demirci daha ilk dakikada Hülya Avşar'dan red oyu aldı.

Bunun üzerine kendi hikayelerinden parçalar aktarmaya başlayan Demirci, jüriyi ve seyircileri kazanmayı bildi ve üç evetle bir sonraki tura geçti.

Cem Yılmaz'ın tahtı

Türkiye'de Stand-up gösteri dalında ne zaman popüler bir isim öne çıksa hemen Cem Yılmaz'la karşılaştırılır ve onun tahtının varisi olduğu iddiası ortaya atılır.

Bu gelenek bozulmadı, haber siteleri ve Sosyal medya yorumlarında Atalay Demirci'nin Cem Yılmaz'ın tahtını sallayacağı iddia edildi.

Dileriz ki rakip değil refik (dost, arkadaş) olurlar.

İşte, Sevgi Korkut Süheyla Sancar'ın Atalay Demirci ile yaptıkları söyleşinin 31 Ocak 2011'de yayınlanan haberi.


'İzleyici küfre gülüyor' demek haksızlık

Bugüne kadar 3 binden fazla gösteri sunan   Atalay   Demirci ,küfürsüz ve bel altı espriler kullanmadan stand-up yapılabilece-ğini gösteren önemli isimlerden biri. Toplumun mizah anla-yışının üst seviyede olduğunu belirten  Demirci , 'izleyici küfre gülüyor' demenin büyük bir haksızlık olduğunu söyledi.

 Atalay   Demirci , 11 yıldır sahnelerde 'küfürsüz mizah' sloganıyla insanları eğlendiriyor. Türkiye'de hâkim olan 'komedi, müstehcenlik olmadan yapılamaz' düşüncesini eleştiren  Demirci , "Toplumun mizah anlayışı üst seviyede. 'Sadece küfre gülüyorlar' demek halka yapılan büyük bir haksızlık." dedi. Türkiye'de hemen hemen her ilde izleyiciyle buluşan ünlü stand-upçı, "Bugüne kadar 17 ülkeye gittim. İnsanları güldürmek için 1 milyon kilometreden fazla yol kat ettim." diye konuştu.

Gösterileri metinlerini uzun çalışmalar sonunda hazırladığını belirten  Atalay   Demirci , "Yeryüzünde bu işi doğaçlama yapacak biri yok. Uzun uğraşlar sonucunda metinler hazırlanıyor. Herkes mutlaka bir metin üzerinden ezber yaparak sahneye çıkar. Sahnede gelişen olaylardan da bir espri üretmek büyük maharet." ifadelerini kullandı.  Demirci , yaptığı işin zorluğunu ise, "Toplumumuzun pratik zekâsı gelişmiş ve mizahi yönden donanımlı. Herkes zaten komik ve güldürmek bizim ata sporumuz. Hal böyle olunca bu işi yapmak deli cesareti gerektiriyor." şeklinde konuştu. Türk halkının özellikle kendi hayatından kesitlere güldüğüne dikkat çeken ünlü mizahçı, küfür ve bel altı espri kullanmadan da güldürmenin zor olduğunu vurguladı: "Bu işi küfretmeden yapıyorum. Gösterilerimi bir anne ile kızın utanarak izlemesi beni çok rahatsız eder. Ahlakım, karakterim gereği küfredemem. Bu işi toplumu aşağılayarak yapanlar ve hâlihazırda devam edenler başka türlü bir mizah düşünselerdi küfür olmadan da eğlendirebilirlerdi."

Stand-up ile uğraşan herkesi izlediğini anlatan  Demirci , şu sıralar Tolga Çevik'in Komedi Dükkânı programını beğeniyle seyrettiğini belirtti: "Tolga Çevik, mizah yeteneği gelişmiş bir oyuncu. Gıpta ile izlediğim tek program Komedi Dükkânı. Tolga Çevik'in pratik zekâsı var. Kendisiyle tanışmayı çok isterim." İlkokuldan beri taşı gediğine koyup en somurtkan öğretmeni bile güldürecek espriler yaptığını aktaran  Demirci , "Allah'ın bana verdiği bu yeteneğin farkındaydım ama mesleğim olacağını düşünmemiştim." diye konuştu.

Psikopat rolünde zorlandım

Stand-up ustalığının yanı sıra şair de olan  Demirci'nin  3 şiir kitabı var. Esprileri kadar şairliği ile de beğeni toplayan mizahçı, en büyük hayalinin, bir sinema filmi yönetmek olduğunu dile getirdi.  Demirci , 1 Nisan'da vizyona girecek 'Hopdedik' filminde psikopat bir tetikçi rolünde. Film çekimlerinde yer yer zorlandığını kaydeden  Atalay   Demirci , özellikler 'sert bakış' ve 'ciddi duruş' konusunda epeyce uzun uğraştığını sözlerine ekledi: "Sanatla uğraşan biri buna alışmak durumunda çünkü hayat da insanı  zaman  zaman farklı duygulara yöneltiyor. Şairlik de böyle bir şey. Farklı bir duygu ama yapabilmek önemli."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.