1. YAZARLAR

  2. Ali CÖRE

  3. Türkiye İnovasyon haftasından önemli bir mesaj
Ali CÖRE

Ali CÖRE

Yönetim ve Org. Gelişim Dan.
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye İnovasyon haftasından önemli bir mesaj

A+A-

1899 da “Şimdiye Kadar İcat Edilmesi Gereken Herşey İcat Edilmiştir.”diyen ABD Patent Ofisi Direktörü Charles Due'ya rağmen icatlar bu gün de devam ediyor.

İzmir’de düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın ikinci gününe alibaba.com damga vurdu. Programa konuk olan alibaba.com’un eski Başkan Yardımcısı Erisman, Türkiye’nin tarihi miraslarından Kapalıçarşı’nın e-ticarete girmesi yönünde tavsiyelerde bulunmuş. Kapalıçarşı’nın, Çin’deki küçük dükkanlara çok benzer bir yapıya sahip olduğunu, alibaba.com’un da böyle bir girişimden doğduğunu, bunun için sadece insan beyni, bilgisayar ve internet bağlantısı gerektiğini söylemiş.

Erisman, “Kapalıçarşı’da ürünü görüyorsunuz, satıcı ile pazarlık yapıyorsunuz. Çin’deki perakende sistemi ile aynı. Alıcı ile satıcı arasında güven ortamı oluşturuyorsunuz. Biz de buna benzer tmall.com’u kurduk. Ürünü buradan görüp bununla ilgili 7/24 çağrı merkezini arayıp sorunuzu soruyor, beklentilerinizi anlatıyor, hemen yanıt alabiliyorsunuz. Tıpkı Kapalıçarşı’ya girip satıcının sizi yanıtlaması gibi. Siz de markaları sıfırdan oluşturarak buna başlayabilirsiniz.” demiş.

CESUR OLUN VE KENDİNİZİ HAFİFE ALMAYIN
“İzmir’de oturup bir ülkenin ürünlerini Türkiye’ye getirmeden başka bir ülkeye satabilirsiniz. Bunu da alıcı ve satıcı arasındaki bağı kurarak başarabilirsiniz. Bir girişimci olarak çok büyük şirketlerden korkmayın. Rakipleri hafife almayın ama kendinizi de hafife almayın. Problem ne kadar büyükse, fırsat o kadar büyük olur. Kriz korkusuyla felç olmayın. Krizleri nasıl fırsata dönüştürürüm diye düşünün.”

ALİBABA.COM 'UN HİKAYESİ
Alibaba.com’un piyasa değeri 180 milyar dolarmış.
Çinli Jack Ma’nın bir apartman dairesinde başlamış alibaba.com’un kuruluşu.Jack Ma bir İngilizce öğretmenidir. Hiç yurtdışında yaşamamış. İş deneyimi de yokmuş. Ama muazzam bir küresel şirket kurmuş. Şimdi Çin’deki üç zengin kişiden birisi. Alibaba.com’un dünkü (önceki günkü) değeri 180 milyar dolardı. Amazon.com ve ebay.com’un ikisinden fazla ürün satıyor.
Jack Ma, girişimcileri de çok iyi anlamış, insanları kontrol etmek yerine onları teşvik etmiş. ‘Alibaba.com’a gelin, neyi istediğinizi söyleyin, güç sizde’ demiş ve başarılı olmuş. Çin gibi yüz yüze iletişim kuran bir toplumda ticareti çevrimiçi hale getirmeyi başarmış. Ticaretin temeli olan emniyet ve güveni tesis eden bir iletişim ağı oluşturmuş.
Bu sitede insanlar birbirini tanıyor ve fiyat pazarlığı yapabiliyor.

Dünyayı ve zamanı tanımak ve anlamak. İşte başarının sırrı bu..

Bu yazı toplam 974 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.