1. YAZARLAR

  2. Faruk ARDIÇ

  3. Yarıyıl tatilinizi fırsata dönüştürün
Faruk ARDIÇ

Faruk ARDIÇ

FEM Dershaneleri Rehberlik
Yazarın Tüm Yazıları >

Yarıyıl tatilinizi fırsata dönüştürün

A+A-

2013 ÖSYM için 1 milyon 923 bin 33 kişi başvuruda bulundu. Bunların 1.851.326'sı YGS’ye girecek. Sınava başvuran 800.810 aday hala bir ortaöğretim kurumuna devam etmekte. Bu adaylar için yarıyıl tatili 28 Ocak cuma günü başlıyor. Ancak, iki hafta okulundan uzak kalacak adayların tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor. İkinci döneme daha iyi girebilmek isteyen öğrencilerin mutlaka bir tatil programı hazırlamaları, ders çalışmayı ihmal etmemeleri, konu tekrarı yapmaları, yeni konulara çalışmaları ve bol bol kitap okumalarını gerekiyor. Peki, sadece ders mi çalışmak, soru mu çözmek gerekiyor. Elbette hayır. İlk dönemin yorgunluğunu atmak ve çalışma dönemi içerisinde az da olsa rahatlamanızı sağlayacak belli aktivitelere de zaman ayırmak gerekir. Bunu yaparken de ölçüyü kaçırmamakta fayda olacaktır.
 
Yarıyıl özellikle konu yetiştirmede problemi olmayan bir adaylar için yarıyıl tatili tekrar yapma açısından bulunmaz bir fırsattır. Hazırlık sürecinde öğrencilerin bir kısmı konuları yetiştirme açısından bir problem yaşamaktadır, diğer bir problem ise çalışılan konuların ne derece öğrenildiğidir. Bu problemleri yaşayan adaylar, yarıyıl tatilinde genel bir tekrar yapma şansı yakalamış olacaklarıdır.
 
Tatil sürecinde yapılması gerekenler;
1. Tatile özgü çalışma programı yapılmalı

      Öncelikle yapılması gereken sadece bu döneme özgü çalışma programının oluşturulmasıdır. Programda günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşılması düşünülen yeni hedefler belirlemesi gerekir.
2.Eksikler belirlenmeli ve tamamlanmalı
Eksikliliklerin belirlenmesinde en gerçekçi bilgileri deneme sınav sonuçları verecektir. Sınav sonuçlar incelenerek, hangi dersin hangi konusunda eksikliğin olduğu belirlenmelidir. Özellikle konu eksiği fazla olan adaylar, bu tatili eksik konularını tamamlamaya ayırmalıdırlar. Çünkü ikinci dönemde hem zamanın daha kısa olması, hem sınavın yaklaşmasıyla birlikte yaşanacak stres, hem de bahar mevsiminin gelmesiyle ders çalışmadaki, isteksizlik öğrenci adına kaygı oluşturacaktır.
3.Verimli tekrarlar yapılmalı
Hedeflenen çok çalışmak değil, verimli çalışmak olmalıdır. Sürekli olarak aynı konuya çalışmak, benzer türden yüzlerce soruyu çözmenin öğrenciye pek getirisi olmayacaktır. Adayın, çok soru çözmesi sadece rakamsal anlamda kendini ve aileyi tatmin edebilir. Ancak başarıya nitelikli bir çalışmayla ulaşılır. Bunun için çözülen her sorudan bir şey öğrenilmesi gerekir. Sözel dersleri tekrar okuma ve önemli noktaları not tutma şeklinde; sayısal dersleri de problemlerin sonucunu bulana kadar çalışma şeklinde yapılmalıdır. İlk tekrarlar, derste tutulan notlardan yapılması daha faydalı olacaktır. Tekrar edilecek konu fazlaysa bunlar içinden unuttuğunuz düşündüğünüz veya sorularda çok fazla yanlışın çıktığı konuları tercih edilmelidir.
4.Yeni konular çalışmak isteyenler için
Yeni konu çalışacak adayların konu eksiklerinin olmaması ve çalıştığı konulardan çok az soru kaçırıyor olması gerekir. Yani ders durumu ve puanları iyi olan öğrenciler bu yola başvurmalıdır.

Sınava kadar kalan sürede belki de çalışma açısından bu ölçüde verimli geçirebileceğiniz başka bir zaman dilimi bulunamayabilir. Bu nedenle yarıyıl tatilini bir sıçrama tahtası görerek iyi değerlendirip hedeflediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Bu yazı toplam 4190 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.