1. HABERLER

  2. DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

  3. 10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Sayfa 148-156 Cevapları
10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Sayfa 148-156 Cevapları

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Sayfa 148-156 Cevapları

2017–2018 10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 2. Ünite Modern Genetik Uygulamaları Sayfa 148, 154, 156 Soruları ve Cevaplarını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

2017–2018 10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 2. Ünite Kalıtım ve Biyolojik Çeşitlilik Sayfa 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145 Konu Sonu Değerlendirme Soruları ve Cevapları

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 2. Ünite Sayfa 148 Cevapları

Modern Genetik Uygulamaları ile İlgili Neler Biliyorum?

Ne Biliyorum?

Modern Genetik Uygulamalar* Genetik mühendisliği, tüm canlıların kalıtsal özelliklerini. inceleyen ve çeşitli çalışmalar yaparak canlılara farklı özellikler. kazandırmak için bilimsel araştırmalar yapan bir mühendislik dalıdır.

Ne Öğrenmek İstiyorum?

Bu bilgilerime daha çok bilgi katmak ve daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek istiyorum.

Ne Öğrendim?

Bu soruyu ise kendinize göre cevaplandırmalısınız.

Konu başında Modern Genetik Uygulamaları ile İlgili “Ne Biliyorum?” ve “Ne Öğrenmek İstiyorum?” kısmını doldurunuz. Konu sonunda ise “Ne Öğrendim?” kısmını doldurunuz. Daha sonra bu tabloyu öğretmeniniz gözetiminde inceleyiniz.

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 2. Ünite Sayfa 154 Cevapları

İnsan büyüme hormonlarının E. coli’de sentezlenmesi günlük hayatımızda karşılaştığımız hangi sorunların çözümünü sağlayabilir?

Günümüzde biyoteknoloji ve gen mühendisliği sayesinde geçmişte yaşanılmış bir çok probleme çözüm bulunabilmektedir. Genetik mühendisliği, kalıtsal materyal olan DNA’nın yapısında yapılan değişikleri konu almaktadır. Bu şekilde canlı genomuna müdahele edilmekte ve istenilen gen eklenebilmektedir. İnsanlar için faydalı olan bazı hormonları üreten genleri farklı canlılara yerleştirerek bu canlıların gerekli hormonları üretmesi sağlanmaktadır. Bu sayede büyüme hormonu, kan şekerini düşüren insülin hormonu gibi hormonlar ecoli vb. bakterilerde üretilmektedir. Bu sayede şeker hastalığı vb. hormon eksikliği durumu bulunan bir dizi hastalığa çözüm bulunmaktadır.

10. Sınıf Açılım Yayınları Biyoloji Ders Kitabı 2. Ünite Sayfa 156 Cevapları

Genetik mühendisliğinin yaptığı çalışmalar ve buluşlarla ilgili son günlerde ne tür haberler duydunuz. Bu haberleri arkadaşlarınızla paylaşınız.

En son duyduğum haber “kanser tedavisinde kullanılan kardeşin doğmadan önce kök hücresi alınıp kardeşin yaşam hakkına son verilirken şimdi ise anne karnından alınan sıvıdan da kanser tedavisinde de kullanılabiliyor ve henüz 2015 yılında yapılan ve yeni olan bir deney ise uçuk virüsüyle kanser tedavisinde kullanılması” örnektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.