1. HABERLER

  2. DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

  3. 11. Sınıf Coğrafya 7. Bölüm Türkiye'de Doğal Afetler ve Bunların Dağılışı Ölçme ve Değerlendirme
11. Sınıf Coğrafya 7. Bölüm Türkiye'de Doğal Afetler ve Bunların Dağılışı Ölçme ve Değerlendirme

11. Sınıf Coğrafya 7. Bölüm Türkiye'de Doğal Afetler ve Bunların Dağılışı Ölçme ve Değerlendirme

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya 7. Bölüm Türkiye'de Doğal Afetler ve Bunların Dağılışı Ölçme ve Değerlendirme Soru Çözümleri Sayfa 136 cevaplarını yayınlayacağız.

7. BÖLÜM ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME SORU VE CEVAPLARI SAYFA 136
AÇIK UÇLU SORULAR
 
1. Türkiye’de çığ afeti hangi alanlarda yaygın olarak görülmektedir? Nedenleriyle açıklayınız.
Türkiye’nin özellikle kuzey-kuzeydoğu ve doğu kesimlerinde, çığ olayına uygun topografik ve meteorolojik koşullara sahip dağlık alanlar mevcuttur.
Çığ, genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli, dağlık, ve eğimli arazilerde, vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç ve/veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk hareket sonucu(tetiklenen),yamaçtan aşağıya doğru hızla kayması olarak tanımlanır.
 
Çığ kısaca, kar tabakası veya tabakalarının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından; çığ, bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur.
 
Türkiye’de Çığ Bölgeleri
Türkiye’deki çığ olaylarının büyük kısmının ARALIK-MART aylarında, çoğunluğunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin dağlık kesimlerinde ve Karadeniz Bölgesinin bazı kesimlerinde meydana geldiği görülmektedir. Geçmişte yaşanan çığ felaketleri; arazi yapısı, güneşin etkisi ve ARALIK-MART döneminde bölgede esen hakim rüzgarların esme istikametleri ile birlikte değerlendirilerek Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde çığ ihtimali yüksek olan kesimler, Karadeniz bölgesinde: Küre ve Soğanlı Dağları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde: Tecer, Yama, Otluk Beli, Munzur, Karagöl, Palandöken, Kargapazarı, Aras Güneyi, MuşGüneyi, Kavuşşahap, Van Doğusu ve Hakkari Dağları Değerlendirmelere göre, çığ olaylarının en fazla görüldüğü iller sırasıyla; Bingöl, Tunceli ve Bitlistir. Ölümcül çığ olaylarının büyüklüğü açısından sıralama; Şırnak, Tunceli, Bayburt, Hakkari, Bitlis ve Siirttir. Yapılan araştırmalara göre ; Doğu, Güneydoğu ve Kuzey Anadolu yerleşim bölgelerinde meydana gelen çığ olayları, can kaybı açısından deprem felaketinden sonra ikinci derecede önem arz eden doğal afet durumundadır
2. Türkiye ekonomisine en çok zarar veren doğal afet hangisidir? Nedenleriye açıklayınız.
Türkiye'ye en çok zarar veren doğal afetlerin başında deprem gelmektedir.
Deprem yer kabuğunda meydana gelen ani sarsıntılardır. Deprem kuşağı adı verilen belli bölgelerde daha sık görülmektedir. Deprem kuşaklarının en önemlilerinden biri olan Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı, Marmara Denizi'nden Van Gölü'ne kadar olan bir bölgede bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde deprem çok görülmekte, şiddeti ve zararı büyük olmaktadır.
ÇOKTAN SEÇMELİ SORULAR
1. Aşağıdaki şehirlerimizden hangisi birinci derecede deprem bölgesi içerisinde yer almaz?
A. İstanbul B. Yalova C. Bolu D. Erzincan E. Yozgat
2.turkiyedeki-dogal-afet-ve-oranlari.jpg
Yandaki grafikte Türkiye’de oluşan doğal afetlerin oranları verilmiştir. Sadece bu grafikten yararlanarak aşağıdaki sonuçlardan hangisine ulaşılamaz?
A. En fazla görülen doğal afet türü depremdir.
B. En az görülen doğal afet türü çığdır.
C. Ülkemizde depremden sonra en fazla görülen afet türü heyelandır.
D. Heyelan en fazla ilkbahar mevsiminde yaşanır.
E. Ülkemizde çeşitli doğal afetler görülür.
 
DOĞRU-YANLIŞ
Türkiye’de meydana gelen doğal afetlerle ilgili aşağıdaki cümleleri okuyarak bilgiler doğru ise “D” yanlış ise “Y” harfine ait kutucuğu “X” işaretiyle işaretleyiniz.
  • (D) Depremlerin can ve mal kaybına yol açmasında beşerî faktörler etkili değildir.
  • (D) Heyelanların oluşmasında yükselti, yağış ve toprağın yapısı başlıca faktörlerdir.
  • (D) Dere yataklarının ıslah edilmesi ve bu alanlarda yapılaşmanın yasaklanması seller için alınabilecek önlemlerdendir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum