1. HABERLER

  2. DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

  3. 11. Sınıf Coğrafya 9. Bölüm Farklı Açılardan Ülkelere Bakış Ölçme ve Değerlendirme
11. Sınıf Coğrafya 9. Bölüm Farklı Açılardan Ülkelere Bakış Ölçme ve Değerlendirme

11. Sınıf Coğrafya 9. Bölüm Farklı Açılardan Ülkelere Bakış Ölçme ve Değerlendirme

11. Sınıf Dikey Yayınları Coğrafya 11. Sınıf Coğrafya 9. Bölüm Farklı Açılardan Ülkelere Bakış Ölçme ve Değerlendirme Soru Çözümleri Sayfa 179 ve 180 cevaplarını yayınlayacağız.

9. BÖLÜM ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME SORU VE CEVAPLARI
AÇIK UÇLU SORULAR

1. İtalya’nın iklim ve bitki örtüsü ne gibi özelliklere sahiptir? Açıklayınız.

Kuzey İtalya ile Güney İtalya arasındaki geleneksel ikilik, iklim ve bitki örtüsü söz konusu olduğunda olanca açıklığıyla ortaya çıkar: Çoğunlukla sisli bir havanın egemen oldu­ğu Lombardia, çayırlarıyla, gökyüzü­nün açık olduğu Campania ise porta­kal bahçeleriyle dikkati çeker. Kuzey İtalya’da kara iklimi ve hatta bir dağ iklimi görülür, kış ile yaz arasında sı­caklık farkları çok fazladır, atmosfer­de nem oranı yüksektir, yazın bile bol yağış düşer: Milano’da sıcaklık orta­laması ocak ayında 3°C, temmuzda 23,8°C’tır, yıllık yağış miktarıysa 750 mm’yi bulur. Po ovasında çayır­lar, yaprağını döken ağaçlardan olu­şan ormanlar uzanır; başta gelen ürünler, mısır ve pirinçtir. Buna kar­şılık, yarımada kesiminde iklim Akde­niz tipidir. Kışlar çoğunlukla soğuk ve yağışlıdır, ama yaz her zaman sıcak ve kurak geçer: Roma’da sıcaklık ortalaması ocakta 9,8°C, temmuzda 24,8°C’tır, yıllık yağış miktarı 480 mm’yi bulur. Yazın kavrulan, sonba­harın ve kışın sel gibi yağmurlarıyla aşman toprakta Akdeniz bölgelerinin doğal bitki örtüsü ve ürünleri görülür: Makiler, yeşil meşeler, zeytinlikler, bağlar,buğday tarlaları göze çarpar. İtalya’nın bir tek büyük akarsuyu var­dır: Po ırmağı (652 km). Bu ırmağın de­bisi (1.500 m3/sn) yıl boyunca hemen hemen değişmez, ilkbaharda Alpler’in karları ve buzullarıyla, yazın, sonba­harda ve kışın yağışlar ve kaynaklar­la beslenir. Yarımada kesimindeki bütün ırmaklar Akdeniz tipidir (Arno, Tiber, Volturno, Metauro); yazın genel­likle kururlar, her sonbahar şiddetle kabarır, kimi zaman su baskınlarına yol açarlar.

2. Başlıca küresel örgütler hangileridir? Bu örgütlerden birini seçerek kuruluş amacını ve görevlerini açıklayınız.

KÜRESEL ÖRGÜTLER

1) Siyasi Örgütler

a) Birleşmiş Milletler Birleşmiş Milletlerin kuruluş amacı II. Dünya Savaşı’nı kazanan ülkeler tarafından savaş sonunda oluşabilecek anlaşmazlıkları çözmekti. Bunun üzerine Dünya’da barış ve güvenliği sağlamak için 51 ülke biraraya gelerek 24 Ekim 1945’te Birleşmiş Milletler’i kurmuştur. Günümüzde üye sayısı 192’ye ulaşmış olup üye ülkelerden ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere’nin veto yetkisi vardır.

b) İslam Konferansı Örgütü Eylül 1989 tarihinde Fas’ın başkenti Rabat’ta toplanıp islam ülkelerini çatısı altında toplamak üzere kurulan 57 üye ülkeye sahip uluslararası hukuk tüzel kişiliğine sahip bir kuruluştur.

2) Askeri Örgütler NATO ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra Sovyetler Birliği ve sosyalist bloka karşı ABD’nin desteğini alarak Avrupa’nın güvenliğini sağlamak için kurulmuş siyasi ve askeri bir örgüttür. Türkiye NATO’ya 1952’de üye olmuştur.

3) Ekonomik Örgütler

a) OPEC (Petrol ihraç eden ülkeler örgütü) Dünya petrol rezervlerinin 2/3’sine sahip 5 ülke tarafından 1960 yılında Bağdat’ta kurulan bir konfederasyondur. Kurucu ülkeler Suudi Arabistan, iran, Kuveyt, Irak ve Venezüella’dır.

b) IMF (Uluslararası para fonu) Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa ülkeleri ekonomik kriz yaşarken, ihracatı ve altın stokları artan ABD, diğer ülkeleri ekonomik yönden destekleyecek konuma gelmiştir. ABD doğrudan yardım yerine kurulacak bir kuruluş tarafından ekonomik program dahilinde yardımların yapılmasını istiyordu. Bu amaçla 1944 yılında 44 devletin katılımıyla bir takım kararlar alınarak IMF’nin kurulması kararlaştırılmıştır. 2007 yılında üye sayısı 185 olmuştur.

c) Dünya Bankası II. Dünya Savaşı’ndan sonra (IBDR) adıyla kurulmuş, 1947 yılında Birleşmiş Milletlerin özerk uzman kuruluşlarından birisi olma özelliği kazanmıştır. Günümüzde 181 ülke Dünya Bankası’na üyedir.

d) OECD (Ekonomik kalkınma ve işbirliği örgütü) 1946 yılında kurulan Avrupa Ekonomik işbirliğinin temelleri üzerine 14 Aralık 1960 yılında imzalanan Paris Antlaşması ile kurulmuştur. Örgütün temel amacı başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm üye ülkelerde halkın yaşam standartlarını iyileştirmek, gelişmeyi sağlayan ekonomik politikaya destek vermektir.

4) Çevre Örgütleri a) Greenpeace Dünya çapında çevre olaylarına duyarlılığı artırmak için 1971 yılında kurulmuştur. Çalışmalarını bağımsız yürütebilmek için devletler, şirketler ve siyasi partilerden bağış kabul etmez. Tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddi ve manevi destek oluşturur.

ÇOKTAN SEÇMELİ SORULAR
1. Aşağıdakilerden hangisi İtalya’yı kuzeyden güneye saran sıradağlardandır?

A. Pireneler
B. Apeninler
C. Karpatlar
D. Kafkaslar
E. Toroslar

2. Hollanda ile ilgili olarak aşağıdaki yargı cümlelerinin hangisi yanlıştır?
A. Alan bakımından küçük bir ülkedir.
B. Ülkede tarım modern yöntemlerle yapılır.
C. Avrupa’nın en önemli tarım ihracatçısıdır.
D. Yüz ölçümünün %69’u tarıma uygundur.
E. Nüfusunun büyük bir bölümü tarımda çalışmaktadır.

3. Aşağıdakilerden hangisi İtalya’nın komşularından biri değildir?
A. Avusturya
B. Avustralya
C. Fransa
D. İsviçre
E. Slovenya

4. II. Dünya Savaşı bittiğinde bütün fabrikaları yanmış ya da yıkılmış; çok yüksek enşasyonu olan, gıda sıkıntısı çekilen ve işgal döneminde dış ticareti kısıtlanmış bir ülke iken II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızlı bir sanayileşme süreci ile kalkınan ve şu an dünyanın gelişmiş ülkelerinden biri olan ülke aşağıdakilerden hangisidir?
A. ABD
B. İtalya
C. Norveç
D. Hindistan
E. Japonya

5. Ülkemiz aşağıdaki kuruluşlardan hangisine üye değildir?
A. NATO
B. AB
C. BM
D. ILO
E. FAO

DOĞRU-YANLIŞ
Ön bilgilerinizden de yararlanarak tarım-ekonomi ilişkisini anlatan aşağıdaki yargılar doğru ise “D” yanlış ise “Y” harfine ait kutucuğu “X” işaretiyle işaretleyiniz.

  • (Y) Gelişmiş ülkelerde tarım sektöründe çalışanların sayısı fazla, ancak tarımsal verimlilikleri düşüktür.
  • (Y) Tarım sektörünün doğa koşullarıyla herhangi bir bağı yoktur.
  • (D) Gelişmiş ülkelerin ihracatında tarım ürünlerinin payı düşükken gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüksektir.
  • (D) Modern tarım yöntemlerinin geliştirilmesi ve kullanılması ülke ekonomilerinin büyüklüğü ile doğru orantılıdır.
  • (D) Bir ülkenin tarımda kendi kendine yeter düzeyde olması, o ülkeye uluslararası alanda büyük bir güç kazandırır.
  • (D) Nüfusun beslenmesinde ve sanayiye ham madde sağlanmasında tarıma büyük gereksinim duyulur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum