11. Sınıf Gün Coğrafya Madenlerin ve Enerji Kaynaklarının Kullanımı Cevapları

11. Sınıf Gün Coğrafya Madenlerin ve Enerji Kaynaklarının Kullanımı Cevapları

11. Sınıf Coğrafya Gün Yayınları Sayfa 245, 246, 247, 248 Madenlerin ve Enerji Kaynaklarının Kullanımı Soruları ve Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Madenlerin ve Enerji Kaynaklarının Kullanımı

11. Sınıf Gün Coğrafya Sayfa 245 Cevapları

Madenlerin ve enerji kaynaklarının üretimi sırasında yaşanan çevre sorunlarının neler olduğunu araştırarak elde ettiğiniz verileri defterinize yazınız.

Cevap: İnsanlar için son derece önemli olan madenlerin ve enerji kaynaklarının üretimi, dağıtımı ve tüketimi de birtakım çevresel sorunlara neden olmaktadır. Özellikle açık maden işletmelerinde doğal bitki örtüsünün tahrip edilmesi, yapılan kazılar sırasında tarihî ve kültürel eserlerin yok edilmesi, taş kömürü, linyit ve petrol gibi enerji kaynaklarının kullanıldığı sanayi tesislerinin neden olduğu hava ve su kirliliği ile nükleer tesislerin neden olduğu radyoaktivite bu sorunlardan sadece birkaçıdır.

Sizce, maden ve enerji kaynaklarının taşınması sırasında çevreye ne tür zararlar verilmektedir?

Cevap:  Enerji kaynaklarından taşınabilen enerji kaynakları doğal gaz, petrol ve kömür olarak fosil yakıtlar şeklinde bilinmektedir. Madenler de çıkarıldıkları yerlerden işlenmesi gereken yerlere taşınmaktadır. Madenlerin ve enerji kaynaklarının taşınırken dikkatli olarak davranılması gerekir. Çünkü daha büyük çevre sorunlarının yaşanması söz konusu olabilir.

Maden ve enerji kaynaklarının taşınması sırasında, kötü kokuların yayılması, yakıtların yanması, kazaların yaşanması, çevreye yayılması, canlılığı etkilemesi, çevre kirliliklerinin yaşanmasına ortam hazırlaması gibi sorunlar yaşanabilir. Bu sorunlar doğayı, çevreyi ve canlılık faaliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle maden ve enerji kaynaklarının gerekli tedbirler alınarak taşınması gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.