1. HABERLER

  2. DİN KÜLTÜRÜ

  3. 12. Sınıf Eksen Yayıncılık Din Kültürü Sayfa 108 Cevapları
12. Sınıf Eksen Yayıncılık Din Kültürü Sayfa 108 Cevapları

12. Sınıf Eksen Yayıncılık Din Kültürü Sayfa 108 Cevapları

12. Sınıf Eksen Yayıncılık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 4. Ünite Hazırlık Çalışmaları Sayfa 108 Cevaplarını yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

1. Günümüz meselelerin çözümünde İslam’ın temel ilkeleri neler olabilir? Araştırınız.

Dinî sorunları çözümleme yöntemi olan ictihat faaliyetlerinde dinî hükümler daima göz önünde bulundurulur. Dinî hükümlerin başlıca kaynakları Kur’an ve sünnettir. Bir meselenin hükmü öğrenilmek istendiğinde öncelikle Kur’an’a müracaat edilir. Karşılaşılan meselenin hükmü Kur’an’da bulunursa onunla amel edilir. Şayet aranan hüküm Kur’an’da bulunamazsa veya Kur’an’da verilen hüküm yeteri kadar açık değilse sünnete bakılır. Her iki kaynakta da konu ile ilgili hüküm bulamazsa icmaya başvurulur.

2. İslam’ın işçi haklarına verdiği önem hakkında neler biliyorsunuz?

İslam’da çalışma, emek sarf etme büyük bir değer ve teşvik görmüştür. Dilenmek, başkasına yük olmak, hoş karşılanmamıştır. Hatta ailesinin nafakasını helal yoldan temin etmek için çalışmak, farzları yerine getirmek şartıyla ibadet bile kabul edilmiştir. “İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.” ayet-i kerimesi de İslam’ın emek ve çalışmaya verdiği ehemmiyeti gösterir…

3. Gıda konusunda İslam’ın neden bazı ürünleri yasakladığını bulmaya çalışınız.

Yiyecekler ve içecekler konusunda tarih boyunca milletlerin ve dinlerin düşünce ve tavırları farklı olmuştur. Bunları ifrat, tefrit ve îtidal ölçüleri içinde toplamak mümkündür. Hayvanların da insanlar gibi can taşıdığını, onları öldürmeye hakkımız olmadığını ileri sürerek et yemeyi haram sayan Brehmenler bu konuda tefrite düşmüşlerdir.

4. Tıptaki gelişmelerin ortaya çıkardığı etik sorunların neler olduğunu araştırınız.

İnsan bedeni üzerinde araştırma yapılıp yapılamayacağı sorunu ortaya çıkmıştır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.