1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. 1994'de Oslo Ulusal Galerisinden hangi tabloyu 50 saniyede çalan hırsızlar arkalarında berbat güvenlik için binlerce teşekkür yazılı not bırakmışlardır?
1994'de Oslo Ulusal Galerisinden hangi tabloyu 50 saniyede çalan hırsızlar arkalarında berbat güvenlik için binlerce teşekkür yazılı not bırakmışlardır?

1994'de Oslo Ulusal Galerisinden hangi tabloyu 50 saniyede çalan hırsızlar arkalarında berbat güvenlik için binlerce teşekkür yazılı not bırakmışlardır?

Bu yazımızda sizlere 1994'de Oslo Ulusal Galerisinden hangi tabloyu 50 saniyede çalan hırsızlar arkalarında berbat güvenlik için binlerce teşekkür yazılı not bırakmışlardır?

Kim Milyoner Olmak İster 14 Ocak 2017 Cumartesi günü yayınlanan yarışmanın sorusu;

Yarışamacı Cennet Erkek Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde master yapıyor, Aslen Kosavalı.

Soru :1994'de Oslo Ulusal Galerisinden hangi tabloyu 50 saniyede çalan hırsızlar arkalarında berbat güvenlik için binlerce teşekkür yazılı not bırakmışlardır?

Doğru Cevap: Çığlık

Çığlık veya orijinal ismiyle Skrik, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yapılan 1893 tarihli tablo. Sanat Tarihi'nde orijinal adı Boğuntu dur. Birçok eleştirmene göre Munch'un en önemli çalışmasıdır. Resim orijinali 84 cm x 66 cm boyutlarındadır. Resimde ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord'un görünümü yer alır; Oslofjord göğü kan kırmızısı rengindedir.
 
Munch daha sonraları resimden bir litograf da yapmıştır. Resim özellikle modern kültür ve sanatta büyük bir etkiye sahiptir.
 
Norveç'in başkenti Oslo'da ressamla aynı adı taşıyan Munch Müzesi'nde sergilenmekteyken bir soygun sonucu Ağustos 2004 tarihinde birkaç tabloyla birlikte çalınmıştır. Çalındıktan iki yıl sonra 31 Ağustos 2006 tarihinde ise bulunmuştur.
 
Ressamın günlüğü ele alınırsa bu resim Nice'den etkilenerek yapılmıştır. Ressam günlüğünde anlattığına göre iki arkadaşıyla yürümektedir, bu sırada ise güneş batmaktadır ve kan kırmızısı rengindedir. Ressam kendini yorgun hissetmiş ve trabzanlara yaslanmıştır. İki arkadaşı ise yürümeye devam etmiştir. Ressam bu sırada doğanın çığlığını hissettiğini günlüğünde dile getirir. Ressam bu resmi yaparken hastadır ve bu yorgunluğunun oradan geldiği düşünülür.
 
ABD'li sanat tarihçisi Robert Rosenblum'a göre bu resimdeki insan figürünün yüzü Paris'teki Musée de l'Homme'da bulunan Peru'dan gelmiş olan mumyanın yüzünden etkilenerek yapılmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.