1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 200 bin kişiye iş
200 bin kişiye iş

200 bin kişiye iş

Türkiye'de birçok ilde 24 yeni stadyum inşası için düğmeye basıldı. 2.5 milyar liraya mal olacak stadyumların inşaatında çalışacak 200 bin işçiye ihtiyaç var.

A+A-

Türkiye' nin dört bir yanında 24 stadyum inşası için düğmeye basıldı. Statların hepsi bulundukları şehirlerin kimliğini yansıtacak. Spor Bakanlığı'nın organizasyonu ile inşa edilecek statlar, TOKİ ve belediyelerin ortak çalışması ile yapılacak. Statların kiminin yapımına başlandı, kimi tamamlanmak üzere, kimi de ihale aşamasında. 2 Aralık'ta Samsun, 6 Aralık'ta Antalya, 27 Aralık'ta Gaziantep, stadları ihaleye çıkacak. Daha sonra ise Sakarya, Kocaeli, Hatay, İzmir Karşıyaka ve Ankara için ihale günü belirlenecek. Bu arada Elazığ ve Akhisar statları için de çalışma sürüyor. Bursa, Konya, Sivas, Trabzon, Malatya ve Mersin statlarında ise ihale süreci başladı ve inşaat aşamasına gelindi. Stadyum inşaatları şehirlere adeta can suyu gibi oldu. 2.5 milyar liraya mal olacak stadyumların inşaatında 200 bin kişinin çalışacağı söyleniyor.
EKONOMİYE BÜYÜK KATKI

İşadamları, statların şehrin markalaşmasını sağlayacağını, artık uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacaklarını belirtiyor. Otellerden lokantalara, mağazalara kadar birçok alanda canlılık yaşanacak.
MALATYA KAYISISI
Malatya'ya 40 bin 424 metrekarelik alanda 30 bin kişilik bir stadyum yapılacak. Stadyum ve idari bina ile diğer birimler, toplam 75 milyon liraya mal olacak.
EKOLOJİK STAT
Sivas stadyumu, 'Ekolojik stat' olacak. Sivas'ın ağır kış şartları ve yoğun kar yağışı dikkate alınarak tasarlanan stadyumun zemininin, kış aylarında donmayacağı belirtiliyor. Stat enerji tasarrufu da sağlayacak.
SAMSUN
334 dönüm arazi üzerine kuruluyor. 33 bin seyirci kapasiteli olacak. Yanındaki 7 bin 500 seyirci kapasiteli spor salonunun kaba inşaatı büyük oranda tamamlandı. İhalesi Aralık ayında yapılacak.
TRABZON
Akyazı'da 795 dönüm deniz dolgusu yapılarak, 458 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. 40 bin seyirci kapasiteli. Tribünlerin altı ve etrafıyla bir spor kompleksi olacak.
KONYA
17 Ekim'de temeli atılan stat, 38 bin 656 kişi kapasiteli olacak. Bin 660 araçlık otopark bulunacak. Zemin ve tribünde ısıtma olacak. 12 adet spor salonu yer alacak.
TİMSAHLAR
Bursa Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle yapılıyor. 45 bin kapasiteli olacak. Tribünlerin altlarında, spor salonları bulunacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.