2021 LGS şampiyonları 36 ilden 97 öğrenci

2021 LGS şampiyonları 36 ilden 97 öğrenci

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 500 tam yapan şampiyonların sayısı da belli oldu. Sınavda 500 tam puan alan öğrencilerin sayısı 97. Bu öğrenciler 36 ilden çıktı.

Bu yıl sınava giren öğrenciler için matematik testi en zor test olarak nitelendirilmişti. Sınavın zorluğu şampiyon sayısına da yansıdı.

LGS’nin ilk uygulanmaya başladığı 2018 yılında sayısal bölümde öğrencilere süre yetmemiş şampiyon sayısı 18 kalmıştı. İkinci yıl sayısal bölümün süresinin 20 dakika artmasıyla birlikte bu kez sayı 2019 yılında 565 oldu, geçen sene ise sayı 181 oldu.

97 öğrenci 500 tam puan aldı

Adaylar, sınav sonuçlarını "meb.gov.tr" adresinden öğrenebilecek. MEB, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGS sınav sonuçları ile "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporunu yayımladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin 16'ncısı olan ve yürütücülüğünü Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki alt testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin teknik özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer verildi.

Rapora göre, LGS kapsamında merkezi sınav 6 Haziran'da başarıyla uygulandı. Merkezi sınava 1 milyon 38 bin 492 öğrenci girdi ve katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti.

Soru İptali Yok

LGS kapsamındaki merkezi sınavda öğrencilere farklı branşlardan toplam 90 soru soruldu. Soru iptali yok. Sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61'i, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 62,17) ise 200-299 oldu.

2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki merkezi sınavlarda olduğu gibi 2021 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi. Yapılan diğer bir incelemede, öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri arttıkça sınav puanlarının da arttığı belirlendi.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

Edirne’den de 3 şampiyon çıktı. Soruların tamamını doğru cevaplayan TED Edirne Koleji Alper Atlı ve Oktunç Sağlam ile Edirne Bahçeşehir Koleji öğrencisi Berke Yay, sınavda Türkiye birincisi oldu.
Muhammed Fatih Kablan (Adıyaman Türkiye Petrolleri Ortaokulu öğrencisi)
Eslem Berra Göfer (Ardahan Kazım Karabekir Yatılı Bölge Ortaokulu)
Özge Alan Kahramanmaraş Yunus Emre Ortaokulu
Dost Seferoğlu (OMÜ Vakfı Koleji)
Mehmet Akif Demirel (Aka Koleji)
Van
’ın İpekyolu ilçesindeki Bil Koleji öğrencisi Yusuf Enes Yolcudağ ve Özalp ilçesindeki Hürriyet İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Hakan Şakar da LGS’de tüm sorulara doğru cevap vererek Türkiye birincileri arasına girdi.
Dlyar Safo (Siirt - Kurtalan Selahaddin Eyyübi İmam Hatip Ortaokulu)
Aleyna Yüksel (Çorum Cumhuriyet Ortaokulu)
Furkan Necip Dedeli (Güngören 75. Yıl Ortaokulu)
Sare Yıldız (Elazığ Yönetim Okulları)
Ahmet Erhan Avcı (Ankara Eğitim Bilimleri Ortaokulu)
Veli Kaan Seren (Çayyolu Ortaokulu)
Gülfem Ekiz (Bilfen Eğitim Kurumları Çamlıca Ortaokulu)
Ceylin Alak (Bilfen Eğitim Kurumları Ataşehir Ortaokulu)
Ada Coşkun (Bilfen Eğitim Kurumları Çayyolu Ortaokulu)
Muazzez Göksu Özer (Bilfen Eğitim Kurumları İskenderun Ortaokulu)

Bengisu Yener (Bahçeşehir Koleji Beylikdüzü Kampüsü)
Hamza Soyluer (Bahçeşehir Koleji Halkalı Kampüsü)
Buse Ceylin Ayyıldız (Bahçeşehir Koleji Maltepe Kampüsü)
Yusuf Küpeli (Bahçeşehir Koleji Bahçeşehir Kampüsü)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
3
2
4
1
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.