1. HABERLER

  2. DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

  3. 4. Sınıf Din Kültürü Tutku Yayıncılık Sayfa 51, 52 Cevapları
4. Sınıf Din Kültürü Tutku Yayıncılık Sayfa 51, 52 Cevapları

4. Sınıf Din Kültürü Tutku Yayıncılık Sayfa 51, 52 Cevapları

2017 – 2018 4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı 2. Ünite Temiz Olalım Sayfa 51, 52 değerlendirme Çalışmaları Cevaplarını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

2017 – 2018  4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı 2. Ünite Temiz Olalım Sayfa 51, 52 değerlendirme Çalışmaları Cevapları

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

A. Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
1. İslamiyetin temizliğe verdiği önemi anlatınız.

İslam dini temizliğe çok fazla önem verir  kılığımızın kıyafetlerimizin tertemiz olması ve bedenimizi temiz tutmamız gerekir. Allahın huzuruna çıktığımızda namaza durduğumuzda namaz kılınacak yerinde temiz olması şarttır. Abdest aldığımız sulara da dikkat etmeliyiz. Müslüman başlı başına temiz olması gerekir. Evi ocağı, giyimi herşeyiyle örnek bir müslüman olmalıdır. Sevgili “Peygamberimiz  bizlere çok güzel bir örnektir” Allah (c.c ) dışımızın temiz olduğu gibi içimizide temizlememizin gerektiğini buyurmuştur.
Çevre temizliğinede dikkat etmemiz gerekir elimizde yada evimizde bulunan çöpleri  her hangi bişeyi sokaklara atmamalıyız, hatta sokakta cevrede herhangi birşey gördüğümüzde alıp çöpe atmalıyız.

2. İbadetle temizlik arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.
İbadetle temizlik arasında çok yakın bir ilişki vardır. Çünkü temizlik ibadetin temeli, aynı zamanda ön şartıdır. Bir Müslüman’ın Allah’ın emrettiği ibadetlerden bazılarını yerine getirebilmesi için ruh ve beden yönünden her türlü pislik ve kirlilikten arınmış olması gerekir. Bu nedenle İslam dininde birçok ibadet, temizlik şartına bağlanmıştır. Kur’anıkerim’deki “Sonra kirlerini gidersinler, saç ve tırnaklarını kessinler, adaklarını yerine getirsinler ve o Kabe’yi tavaf etsinler” (Hac suresi, ayet 29) ayeti Kabe’yi tavaf ibadeti için temizliğin ön şart olduğunu açıklamaktadır. O’na (Kur’an’a) tertemiz olanlardan başkası el sürmesin” (Vakıa suresi, ayet 79) ayeti de Kur’an’a el sürmek için temizlik gerektiğini belirtmektedir. 

Ayrıca namaza hazırlık şartlarından birisi de, her çeşit manevi pisliklerden, kirlilikten, yani gözle görülemeyen, fakat pis sayılan hallerden temizlenmektir. Bu da, gusül, namaz abdesti, ya da teyemmümle gerçekleşir. Namaza hazırlığın diğer bir şartı da; vücudun, elbisenin ve namaz kılınacak yerin temiz olmasıdır. Bütün bunlar temizliğin ibadetin temeli ve ön şartı olduğunu, dolayısıyla temizlikle ibadet arasında sıkı bir ilişkinin varlığını açık bir şekilde göstermektedir. 

3. Temizliğin sağlık açısından önemi nedir? Açıklayınız.
Sadece ellerimizi yıkayarak bile binlerce hastalıktan kurtulabiliriz.
Temizlik yaparak her türlü mikroplardan arınabiliriz.
Sağlıklı olmanın ilk şartı temiz olmaktır.
Temizlik şahsi ve yaşadığımız çevre için sağlık getirmektedir.
Temiz olan her şey canlı ve cansız ömrü daha uzun olur.
Temiz bir çevrede bulaşıcı hastalıklar barınamaz. 

4. Çevreyi temiz tutmak için bireylere ne gibi görevler düşmektedir? Söyleyiniz

Evimizi, okulumuzu temiz tutmalıyız. Çünkü zamanımızın büyük bir kısmı buralarda geçmektedir. 
Evimiz barındığımız ve dinlendiğimiz yerdir. Evimizi temiz tutmalı ve bu konuda büyüklerimize yardımcı olmalıyız. Evimizin temiz ve düzenli olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Özellikle banyo, tuvalet ve lavaboların temiz olmasına dikkat etmeliyiz.

Okul yakın çevremizin yakın bir parçasıdır. Günümüzün büyük bir kısmı okulda geçer. Okulumuzun temiz olması, bize sağlıklı bir öğretim ortamı sağlar. Bu nedenle okulumuzu ve çevresini temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Yiyecek ve içeceklerimizi sağa sola atmak, duvarlara masaların üzerine yazı yazmak; çevremizi kirletmek çirkin ve sorumsuzca bir davranıştır.

Ev ve okul dışında yaşadığımız çevrenin temizliğine de dikkat etmeliyiz. Cadde, sokakları, park ve bahçeleri, ormanları piknik yerlerini temiz tutmak, kirletenleri uyarmak hepimizin görevidir. Bilmeliyiz ki, “temiz bir dünya temiz bir çevre” hem kendimiz için, hem de bizden sonra gelecek nesiller için çok önemlidir.

Çevreyi kirletenleri uyarmalı ve bu kötü alışkanlıklarından vazgeçirmek için gayret göstermeliyiz. Bunu yaparken nezaket kurallarına dikkat etmeli, karşıdaki kimseyi üzmemeye özen göstermeliyiz. Aynı zamanda kendimiz de çevre konusunda duyarlı olmalı ve bu konuda insanlara örnek olmalıyız.

Kısaca sağlıklı, mutlu, huzurlu, barış içinde yaşamak için çevremizi temiz tutmalıyız. Bunun için çevre temizliğine hem kendimiz uymalı hem de başkalarını bu konuda uyarmalıyız. 

B. Aşağıdaki sorularda doğru seçeneği bularak işaretleyiniz.
1. Aşağıdakilerden hangisi doğrudan beden temizliğiyle ilgili bir durumdur?

A) Ayakkabıların temiz ve boyalı olması
B) Giysilerin temiz ve ütülü olması
C) El ve yüzün sık sık yıkanması
D) Çevrenin ağaçlandırılması

2. Aşağıdakilerden hangisi maddi temizlik kapsamında değerlendirilir?
A) Dürüstlük B) Tırnak kesmek C) Emaneti korumak D) Sözünde durmak

3. Aşağıdakilerden hangisi Fâtiha suresinde vurgulanan konular arasında yer almaz?
A) Allah’ın her şeyi bildiği

B) Allah’tan başkasına kulluk edilmeyeceği
C) Allah’ın rahman ve rahîm olduğu
D) Allah’ın, âlemlerin Rabb’i olduğu

C. Aşağıdaki hadislerde boş bırakılan yerlere, kutucuklardaki kelimeleri doğrubiçimde yerleştiriniz.

1. cehenneme cennete iyiliğe kötülüğe sevaba
“Doğruluğa yapışın, ondan ayrılmayın, zira doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete iletir. Yalandan kaçının, zira yalan kötülüğe götürür, kötülük de cehenneme iletir...”

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Tutku Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 52 Cevabı

2. hıyanet yalan yerine emanet teslim
“Münafığın alameti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, vadederse (söz verirse) sözünü yerine getirmez, kendisine bir şey emanet edildiği zaman ona hıyanet eder.”

Ç. Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere “maddi, sabun, abdest, ellerimi, manevi” kelimelerini doğru biçimde yerleştiriniz.
1. Yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıkınca ellerimi mutlaka sabunla ve suyla temizlerim.
2. Namazdan önce abdest almak şarttır.
3. Beden, elbise ve çevre temizliği maddi temizlik; duygu ve düşüncelerin temiz olması da manevi temizlik olarak adlandırılır.

Önemli Bilgilendirme: Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple önce soruları kendiniz yapınız, daha sonra kendi cevaplarınızın doğruluğunu bu sayfadan kontrol edebilirsiniz. Sitede yayınlanan cevap anahtarları kontrol amaçlıdır. Başka bir amaçla kullanım kendi sorumluluğunuzdadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum