6. Sınıf Türkçe 1.dönem 1.Yazılı Soruları ve Cevapları

Bu dosyamızda 2016-2017 6.Sınıf Türkçe 1.dönem 1.Yazılı Soruları ve Cevaplarını indirebilirsiniz.

2016-2017 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI .................... ORTAOKULU
TÜRKÇE DERSİ 6. SINIF 1. DÖNEM 1. SINAVI

EŞEK İLE KÜÇÜK KÖPEK

Adamın biri, küçük köpeğini sever, okşar, onunla oynar, fakat eşeğine hiç yüz vermezmiş. Köpek de sahibini görünce kuyruğunu sallayarak yanına koşar, hoplayıp zıplar, boynuna atılırmış. Köpeğin bu hareketleri adamın çok hoşuna gidermiş. Yanında getirdiği yiyecekleri köpeğin önüne atar, onu ödüllendirirmiş.

Zavallı eşek, şımarık köpeği çok kıskanırmış. “Ben de bu köpeğin yaptıklarını yapsam, sahibim bana da köpeğe davrandığı gibi davranır mı acaba?” diye düşünürmüş. Bir gün adam gelirken eşek, köpekten önce davranıp sahibini karşılamış. Kuyruğunu sallamış, hoplayıp zıplamış, ön ayaklarını kaldırıp adamın boynuna atlamış. Sahibi, eşeği döve döve ahıra sokmuş, sımsıkı da bağlamış.

İnsanın yapabileceği şeyler var, hiçbir zaman yapamayacağı şeyler var değil mi? Başkasına özenerek başaramayacağımız şeyler yapmaya kalkışırsak sonumuz eşeğinki gibi olur.

Ezop Masalları

Aşağıdaki 1, 2, 3 ve 4. soruları yukarıdaki metne göre cevaplayınız.

  • Sizce, eşek köpeği niçin kıskanıyor?
  • Adam köpeğin sevgi gösterilerine nasıl karşılık veriyor?
  • Bu masalın ana duygusu nedir?
  • Bu masaldan çıkarmamız gereken ders nedir?
VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
2 Yorum
Benzer Videolar