6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Soruları

Bu yazımızda sizlere 2016-2017 6. Sınıf Türkçe 1. Dönem 2. Yazılı Sorularından örnekler vereceğiz...

........ ORTAOKULU 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

6/B SINIFI 1.DÖNEM 2.YAZILI SORULARI

Anne babasının vefatından sonra kasabada yalnız başına yaşamak zorunda kalan Hami’yi zor günler beklemektedir. Kimseye zararı dokunmayan, dürüst, saf ve iyi niyetli bir insandır. Gerçi ismi Hami olmasına rağmen herkes ona “Garip” diye hitap etmeye başladı.

Başı darda kalan herkes ondan yardım ister. Herkesin yardımına koşmayı vazife bilir. Yaptığı işi eksiksiz yapar. Yapar yapmasına da kimseden hiçbir karşılık göremez. Herkes ona aynışeyi söyler: “Gelmez ayın son çarşambasında…” ya da “Kırmızı kar yağınca öderim!” Garip bu sözlerin anlamını bilmeden sürekli yanında taşıdığı deftere alacaklarını kaydeder.

Bir gün Terzi Fikret’in dükkanının camlarını silerken, cebinden alacaklarını kaybettiği defter yere düşer. Terzinin kızı, üniversite öğrencisi Zehra onun yere düşen defterini alıp okuyunca her şey ortaya çıkar. Bu olaydan sonra Garip “Gelmez ayın son çarşambası” ve “Kırmızı kar yağınca”nın ne anlama geldiğini öğrenir.

Garip’in emeklerini boşa gitmesine Zehra’nın gönlü razı olmaz. Yaptıkları işlerin bedelini kasabalıya ödetmek ve onun hakkını kasabalıdan almak için plan yapar…

1-Hami’ye niçin “Garip” diyorlar?(10P)

2-Garip işlerini eksiksiz yaptığı halde ona ne diyorlar?(5p)

3-Garip’e kim yardım ediyor? Nasıl yadım etmeye karar veriyor?(10P)

4-Aşağıda verilen cümlelerde altı çizili sözcüklerin anlam özelliklerini işaretleyiniz.(10p

VİDEOYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.
Benzer Videolar