1. HABERLER

  2. DERS VE ÇALIŞMA KİTABI CEVAPLARI

  3. 9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Canlıların Ortak Özellikleri Cevapları
9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Canlıların Ortak Özellikleri Cevapları

9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Canlıların Ortak Özellikleri Cevapları

2017 – 2018 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Yaşam Bilimi Biyoloji Sayfa 37, 38, 43, 45 Canlıların Ortak Özellikleri Soruları ve Cevaplarını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

  9. Sınıf Meb Yayınları Biyoloji Ders Kitabı Canlıların Ortak Özellikleri Cevapları

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Yaşam Bilimi Biyoloji Sayfa 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, Canlıların Ortak Özellikleri Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Yukarıdaki metinde denizanalarının hangi canlılık özelliklerinden bahsedilmiştir?

Denizanalarının vücudunda zehir içeren çok sayıda mikroskobik kapsül bulunur. Bu kapsüller, yakıcı özelliktedir. İnsan derisine ya da başka yüzeylere temas ederse patlar. Patlama anında kapsül içindeki zehir , dışarı çıkar ve deriden içeri girer. Denizanaları, yakıcı özellikleriyle deniz keyfini bozsalar da deniz ekosisteminin devamlılığı açısından çok önemlidir. Hayvansal tek hücrelileri yiyerek onların popülasyonlarını kontrol altında tutar ve soyları tehlikede olan deniz kaplumbağalarının besin kaynağı olur. Denizanaları; vücut yapıları, hareket ve yaşama biçimleri ile denizlerin sıra dışı canlılarından biridir. Karada yaşayan canlılara
kıyasla oldukça farklı yapıdaki denizanaları, yaşamlarını 650 milyon yıldır sürdürmektedir. Denizanalarının vücudunun %98’i sudan oluşur. Sahile vurmuş bir denizanasının vücudundaki su buharlaştıktan sonra geriye kalan kütle çok azdır. Denizanalarının vücutları, saydam görünümlüdür. Üreme organları ve dokunaçları; mor, mavi, sarı gibi parlak renklerde olabilir. Ritmik olarak kasılmalarına karşın hareketleri sudaki akıntılara bağlıdır. Denizanalarının tümü etçildir. Daha çok hayvansal tek hücreliler, balık yumurtaları ve küçük balıklarla beslenir.

Denizanalarının metinde verilenler dışında canlılık özellikleri var mıdır?

Denizde yaşayan bu canlılar, saydam yapıdadır. Canlı türleri arasında omurgasız canlılar arasında gösterilen denizanalarında kalp, beyin, gerçek göz, pul ve de kemik bulunmamaktadır. Deniz analarının %95’i sudan, %4’ü tuzdan ve %1i ise proteinden oluşmaktadır.Denizanalarının çoğu zehirlidir. Hatta bazı türleri, dünyanın en zehirli ve tehlikeli hayvanları arasında gösterilmektedir.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı

Görsel 1.28’de bazı canlı örnekleri verilmiştir. Görseldeki canlıları inceleyiniz.

Sonuçlandırma

Bu canlılardan yola çıkarak canlıların ortak özelliklerini gösteren bir tablo hazırlayınız.

9. Sınıf Meb Yayınları Ortaöğretim Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

ARAŞTIRINIZ

Eşeysiz üremenin eşeyli üremeye göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? Araştırınız.

Eşeyli üreme mayoz bölünme sonucu oluşturulan gametlerin döllenmesi olayıdır. En büyük avantajı, mayoz bölünme sayesinde kalıtsal çeşitliliği arttırdığı için, genetik açıdan daha güçlü bireyler meydana getirir. Örneğin ana canlıda bulunan bir hastalığın yavru canlıya aktarılmama ihtimali vardır, çünkü mayoz bölünmede yavru canlının kalıtsal özellikleri ana canlıdan farklılık gösterir(mayozda görülen krossing over ve homolog kromozomların ayrılması olayları sonucunda.)
Dezavantajı ise hermafrodit canlılar hariç diğer canlılar döllenme için başka bireylere ihtiyaç duyar. Örneğin dişi bir çiçeğin tohum oluşturması için erkek bir çiçekten polen gelmesi lazım.

DÜŞÜNELİM YORUMLAYALIM

Tohumlarda hangi canlılık özellikleri gözlemlenmez?

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Meb Yayınları 1. Ünite Yaşam Bilimi Biyoloji Sayfa 45 Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler Soruları ve Cevapları

Örümcek ipeğinde olduğu gibi proteinler tüm canlılar tarafından üretilebilir mi?

Hayır üretemez çünkü bu örümceklere özgü bir özelliktir.

Proteinler vücudumuzun yapı taşıdır. Vücudumuzu düzenler vücudumuzu oluşturan organların yapı taşı olup en son enerji için kullanılacak yapıdır.
 
Bununla birlikte n-tane aminoasit birleşerek proteini oluşturmaktadır. DNAlarımızın içerisindeki nükleotitlerin yapı taşları ise aminoasittir. Bu nükleotitler vücudumuzla ilgili tüm kodlamalara sahip olup her insanda dizilimi ve sıralaması farklıdır.
 
Tüm canlılar aldıkları besinleri moleküler halinde proteinleri sindirerek parçalarlar. Ortaya çıkan birim maddeler olan aminoasitler doğrudan hücreler içine alınırlar. Bu olaydan sonra DNA şifresine göre yeniden dizilirler.

Tüm canlılar, yapılarını oluşturan maddelerin tamamını kendi üretebilir mi?

Tüm canlılar, yapılarını oluşturan maddelerin tamamını kendi üretemez. Çünkü doğadan almaları gereken maddeler de var.

Dünyamız Big-Bang sonucunda oluşan Nebulanın soğuyup katılaşması ile oluşmuştur. Bu oluşum sırasında ortaya çıkan gazlar vücudumuzun yapı taşlarını oluşturmaktadır.
 
Evrenin yaklaşık %96 sı Hidrojen ve Oksijenden oluşmaktadır. Fakat bizim vücudumuzdaki yapı taşlarını ölen yıldızlardan almaktayız. Hidrojenin güneş içerisindeki dönüşümü ve güneş patlamaları sayesinde vücudumuzda başlıca Karbon Demir ve bilimum mineraller bulunmaktadır.
 
Bu nedenle insan vücudu bunları sadece ve sadece GÜNEŞTEN elde edebilir. Bunun için ise solar rüzgarların artması veya bir güneşin ölmesi gerekmektedir.

Hangi molekül çeşitleri canlıları karakterize eder?

Canlıları karakterize eden molekül kitindir. Kitin böceklerin dış iskeletinin çoğunu oluşturur ve ameliyat iplerinde kullanılır.

Canlıları karakterize eden molekül çeşidinin adı kitindir.Kitin hakkında genel bilgi verelim:
 
Kitin maddesi önemli bir polisakkarit çeşididir.Çok dayanaklı ve sert bir maddedir.Bir karbonhidrat türüdür.Tüm böceklerin dış yüzeylerinde mevcuttur.Kitin böceklerin dış iskeletinin çoğunu meydana getirir ve ameliyat iplerinde kullanılır.Kitin maddesi mucizevi olarak adlandırılır.Böcekleri dış etkilerden korur.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.