1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Açığa alınma ne demek – Kamu görevlileri açığa alınınca ne olur, açıga alınan personel maaş alırmı?
Açığa alınma ne demek – Kamu görevlileri açığa alınınca ne olur, açıga alınan personel maaş alırmı?

Açığa alınma ne demek – Kamu görevlileri açığa alınınca ne olur, açıga alınan personel maaş alırmı?

Açığa alınma ne anlama gelir? herkes tarafından merak ediliyor. Kamuda açığa alınan, görevden uzaklaştırılan memur, personel ve öğretmenler maaş alır mı? Öğretmenin açığa alınması ne demek?

AÇIĞA ALINMA NE ANLAMA GELİR

Açığa alınma son birkaç gündür gündemdeki yerini koruyor. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında devlerin tüm kadrolarında açığa alınmalar devam ediyor. Açığa alma ne anlama geliyor? Vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Devlet memurları Kanunu’nun 137-145. açığa alınma şu şekilde tanımlanmaktadır. Açığa alama görevi başında kalmasında sakınca görülecek "devlet memurları" hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir. Kamuoyunda açığa alınma ya da el çektirme olarak bilinmesine karşın mevzuatta böyle tarif edilmemiştir. Açığa alma, memuriyetten atılma uygulaması ile karıştırılmamalıdır. Açığa alınan memurun memuriyet hayatı biter şeklindeki yorumalar yanlış olarak tabir edilmektedir. Açığa alınan personelin işten atılarak memuriyet hayatı bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

AÇIĞA ALMA SÜRECİ NASIL BAŞLAR – DEVAM EDER VE BİTER

Açığa alma, devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 işgünü içinde soruşturmaya başlanması şarttır. Görevden uzaklaştırma şayet bir disiplin kovuşturması kapsamında yapılıyorsa soruşturma ve uzaklaştırma en çok 3 ay devam edebilir, ceza kovuşturması kapsamında yapılıyorsa görevden uzaklaştırmaya yetkili amir (bu amir aynı zamanda müfettişlerin görevden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir'dir) ilgilinin durumunu her 2 ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir.

AÇIĞA ALINAN MEMUR VE ÖĞRETMENLER İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

 

Açığa alınan kamu personeli ve öğretmenlerin durumu, yürürlüğe konulan 667 sayılı KHK'nın 4. maddesinde düzenlenmiştir. Bilindiği gibi, darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, 667 sayılı KHK'da belirlenmiştir.

Bu KHK'nın 4. maddesinde, açığa alınan kamu personeliyle ilgili sürecin nasıl yürütüleceği ele alınmıştır. KHK'deki özel düzenleme nedeniyle, 657 sayılı Kanununda yer alan disiplin soruşturmalarına dair hükümler uygulanmayacaktır. 657'nin uygulanmayacak hükümlerinden birisi de, açığa alınanlar hakkında 10 gün içinde soruşturma yapılacağına dair düzenlemedir.

657'e tabi kamu personeli için süreç şu şekilde işleyecektir:

Yukarıda gösterilen kapsama girenlerin durumları, çalıştıkları kurumun en üst yöneticisinin başkanlığında ve Bakanın uygun göreceği kişiler tarafından oluşturulan bir kurulda değerlendirilecek. Bu kurul teklifi ve ilgisine göre ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılacaktır.

AÇIĞA ALINAN HERKESİN GÖREVİNE SON VERİLECEK Mİ?

Hayır, açığa alınan her memur veya öğretmenin görevine son verilmeyecek. Memur ve öğretmenlerin durumu, oluşturulacak kurulda değerlendirilecek, kurulun değerlendirmesi sonrasında kamu görevinden çıkarma tedbiri uygulanacak.

AÇIĞA ALINANLARIN SAVUNMASI ALINACAK MI?

Açığa alınan memur ve öğretmenlerin 667 sayılı KHK'da, açığa alınanların savunmasının alınacağına dair bir hüküm yer almamaktadır. Değerlendirmeyi yapacak kurul; örgüte üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı tespit ettiğinde, kamu görevinden çıkarmayı teklif edecektir. Ancak değerlendirmenin yapılabilmesi için en temel insan hakkı olan savunmaya başvurulmasında büyük bir ehemmiyet bulunmaktadır.

 

AÇIĞA ALINAN MEMUR – PERSONEL - ÖĞRETMEN MAAŞ ALIR MI?

Açığa alınan, görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun ya da olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının (maaşlarının) 2/ 3'ü ödenir ve bu memurlar kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler. Görevine geri döndüğünde bu süreç içerinde Maaşından kesilen 1/3'lül tutar/ tutarlar faiziyle birlikte ödenir.

AÇIĞA ALINAN KAMU PERSONELİ GÖREVİNE GERİ DÖNEBİLİR Mİ? 

Darbe girişimi sonrası açığa alınan kamu personelleri görevlerine geri dönebilirler mi?  Darbe girişimi sonrası kamuyu sarsan uzaklaştırma kararları devam ediyor.

AÇIĞA ALIMA 10 İŞGÜNÜ İÇİNDE SORUŞTURMA

Açığa alınan devlet memurları hakkında görevden uzaklaştırmayı izleyen 10 işgünü içinde soruşturmaya başlanması şarttır. Görevden uzaklaştırma şayet bir disiplin kovuşturması kapsamında yapılıyorsa soruşturma ve uzaklaştırma en çok 3 ay devam edebilir.

AÇIĞA ALINAN KAMU PERSONELİ GÖREVE GERİ DÖNEBİLİR Mİ?

Açığa alınan kamu personeli ceza kovuşturması kapsamında yapılıyorsa görevden uzaklaştırmaya yetkili amir (bu amir aynı zamanda müfettişlerin görevden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir’dir) ilgilinin durumunu her 2 ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir.

AÇIĞA ALINAN KAMU PERSONELİNİN MAAŞI KESİLİR Mİ?

Açığa alınan kamu personelinin görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının 2/ 3’ü ödenir ve bu memurlar kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler. Görevine geri döndüğünde bu süreç içerinde Maaşından kesilen 1/3’lül tutar/ tutarlar faiziyle birlikte ödenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.