1. HABERLER

  2. ALES-DGS

  3. ALES'te sıfır çeken Üniversiteler
ALES'te sıfır çeken Üniversiteler

ALES'te sıfır çeken Üniversiteler

Tüm öğrencileri ALES'te sıfır çeken Üniversiteler hangileri, Hürriyet yazarı Nuran Çakmakçı, ALES'te tüm öğrencileri sıfır çeken üniversiteleri yazdı.

ALES'te en başarısız üniversiteler hangisi?

Hüriyet Gazetesinden Nuran Çakmakçı'nın haberine göre, listede hiçbir öğrencisi 70 ve üzeri puan alamayan üniversiteler var. Yani bu üniversitelerin yüzlerce mezunu sınava giriyor ve biri bile 70'in üzerinde puan alamıyor, kısaca 'sıfır' çekiyor. Bunlardan ikisi, Iğdır ve Ardahan üniversiteleri. Iğdır Üniversitesi'nde ALES'e giren 107, Ardahan'dan da 112 mezunun sayısal ve eşit ağırlık puan türünde 'sıfır' çektiği görülüyor..

Bu üniversite rektörleri gerekçe olarak, zaten en alt seğmendeki öğrencilerin üniversitelerine gelmelerinden dolayı bu başarısızlığın oluştuğunu belirtiyorlar.

İlgili haber için tıklayınız.

ALES sonuçları öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzmanlık atamalarında, lisansüstü eğitime girişte ve yurtdışına lisansüstü eğitime gönderilecek adayların seçiminde kullanılıyor. Adaylara, 100 soru için 150 dakika veriliyor.

Bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, bitirenler ve yurtdışında lisans eğitimi görüp denklik belgesi alanlar, sınava girebiliyor. Her adayın sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanı hesaplanıyor.

Hangi alan mezunları nerelere yerleşiyor?

- Sayısal bölümler: Hemşirelik, tıp, mühendislik, mimarlık, diş hekimliği, ilköğretim matematik öğretmenliği.

- Sözel bölümler: İlahiyat, Türk dili ve edebiyatı, tarih, okul öncesi öğretmenliği, Türkçe öğretmenliği, coğrafya, radyo-televizyon ve sinema, halkla ilişkiler.

- Eşit Ağırlık bölümleri: İktisat, işletme, hukuk, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, maliye, sosyoloji, psikoloji, sınıf öğretmenliği, uluslararası ilişkiler.

ales-basarisiz-universiteler.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.