1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Antik Dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağının kalıntıları Türkiye'de hangi ilin sınırlardadır
Antik Dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağının kalıntıları Türkiye'de hangi ilin sınırlardadır

Antik Dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağının kalıntıları Türkiye'de hangi ilin sınırlardadır

Antik Dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağının kalıntıları Türkiye'de hangi ilin sınırlardadır sorusunun cevabını vereceğiz.

Soru : Antik Dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağının kalıntıları Türkiye'de hangi ilin sınırlardadır

A- İzmir

B- Antalya

C- Hatay

D- İstanbul

Doğru Cevap: İzmir

Artemis Tapınağı, (Yunanca: Artemision; Latince: Artemisium) aynı zamanda Diana Tapınağı olarak da bilinir. Tanrıça Artemis'e ithaf edilmiş tapınak Efes'te Milattan önce 550 yıllarında tamamlanmıştır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan tapınaktan geriye bugün sadece bir iki mermer parçası kalmıştır. Türkiye'deki antik kent Selçuk İzmir'de bulunmaktadır.
Tapınak Lidya Kralı Kroisos tarafından başlatılmış 120 senelik bir projenin eseridir. Dünyanın yedi harikasını derleyen Sidon'lu Antipader tapınağı şöyle tarif etmiştir.
Mağrur Babil'in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus'taki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolos'un engin mezarını; ama Artemis'in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki "İşte! Olimpus'un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı. (Antipater, Yunan Antolojisi [IX.58])

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.