Avcı: Dershaneler özel okul olacak - YAŞAR ÖZAY

Avcı: Dershaneler özel okul olacak - YAŞAR ÖZAY

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kapatılacak dershanelerin özel okula dönüştürülmesinde teşvik sistemi getireceklerini söyledi ve Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda değişiklik mesajı verdi

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, dershanelerin 'paralel eğitim sistemi'ne yol açtığını, bunun da Türk eğitim sisteminin bütünlüğü açısından sakıncalı olduğunu belirtti. Dershanelerin kapanmasıyla ortaya çıkabilecek sorunların hesap edildiğini ifade eden Avcı, muhtemel sorunlara Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yapılacak değişiklik üzerinden formül bulunacağı mesajını verdi.

TEŞVİK EDİCİ
Bakan Nabi Avcı, dershanelerin özel okula dönüşmesi çerçevesinde kimi teşviklerin getirileceğini belirterek, "Dershanelerin büyük bölümünün özel okullara ve özel eğitim kurumlarına dönüştürülmesi için özel okul koşullarında bazı değişiklikler yapmanın teşvik edici olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

DERSHANELER TEMKİNLİ
Bakan Nabi Avcı'nın "dershaneler özel okula dönüştürülecek ve teşvik sistemi getirilecek" açıklamasını olumlu bulan Türkiye'nin en büyük dershane derneklerinden ÖZ-DEBİR, GÜVEN-DER ve TÖDER, konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Sınav sistemi ve dershane talebi ortadan kalkmadığı sürece dershanelerin kapatılmasının mümkün olmadığını belirten kurumlar, görüşlerini şu şekilde dile getirdiler:
Konu ile ilgili çözüme ulaşabilmek için öncelikle, sınav sistemleri ile oynamak yerine başarılı olanların istediği eğitimi alacağı, beklentilerine ulaşamayanların da hayatta kendileri için güvenli yer edinebileceği, her bireyde başarıyı özendiren bir yapı hedeflenmelidir.
Soruna daha geniş bir çerçeveden bakmak gerekir. O zaman eğitim-istihdam ilişkisini düzenleyici tedbirler alarak, her vatandaşın hakkı olan daha iyi bir gelecek idealini herkes için hayata geçirme gereği karşımıza çıkar. Zaten sorunun asıl kaynağı ne sınavlar ne dershanelerdir; 'daha iyi bir yaşam' talebidir. Dolayısıyla bütün düzenlemelerin de bu talebi yani daha iyi bir yaşam talebini karşılamaya yönelik olması beklenir.
Dershanelerin bir üst okula hazırlık yanında diğer alanlardaki yüksek performansı değerlendirilebilir. Bu çerçevede; 12 yıllık eğitimde derslik açıkları dershanelerin başarılı kadro ve ortamlarından yararlanarak karşılanabilir. Okullar yanında dershanelerde de öğretimi tamamlama ve sınavlarla okul bitirme yolu kullanılabilir.


Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.