1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Aysal'ın serveti herşeye yetti!
Aysal'ın serveti herşeye yetti!

Aysal'ın serveti herşeye yetti!

Banka borçlarının fazla olması nedeniyle geçtiğimiz yıllarda darboğaz yaşayan Galatasaray’da borç hâlâ fazla olsa da yeni Başkan Ünal Aysal’ın serveti sayesinde kulüp artık önceden ödediği faizin yarısı kadar faizle borçlanıyor.

Başkan seçilmesinin ardından Galatasaray’ı içinde bulunduğu finansal darboğazdan kurtarmak isteyen Başkan Ünal Aysal, kulübün faiz giderlerini azaltmak için kendi servetini kullandı.
Ancak Başkan Aysal Galatasaray’a para vermek yerine sadece parasının yerini değiştirerek aynı etkiyi sağladı. Banka borcu fazla olduğu için dolar ve Euro bazında yüzde 12-14 bandında borçlanabilen Galatasaray’ın bu giderini düşürmek için Aysal, Avrupa bankalarında bulunan parasını Galatasaray’ın borcunun bulunduğu Türk bankalarına getirdi. Aysal, mevduatını kulübün borcuna karşılık teminat olarak gösterdi. Böylece daha önce kulübün gelecek yıllara ait gelirlerini ‘kötü teminat’ olarak kabul ederek kulübe yüksek faizle borç veren bankalar da nakit teminata kavuştu.

5 Milyon $’dan kurtuldu
Sağlam teminat karşılığında da Galatasaray’ın aldığı banka borçlarının faizi önemli ölçüde düşürüldü. Bazı bankalarda ise yüzde 14’ten yüzde 6’ya kadar bazı bankalarda yüzde 12’den (vadesine bağlı olarak) yüzde 6-7’ye indi. Kulübün Mayıs 2012 bilançosuna göre yıllık faiz ödemesi 13.8 milyon lira. Ancak önceki yıllarda borç daha azken bile faiz harcamalarının bu rakamı aştığı biliniyor.
Üstelik bazı bankalarla anlaşmaların bilanço döneminden sonra yapılmış olması nedeniyle faiz giderleri daha da düşmüş olacak. Rakamı ise bir sonraki bilançoda görebileceğiz. Fakat kulübün 171 milyon TL yani 89 milyon dolar olan banka borçları dikkate alındığında Ünal Aysal’ın bu girişimi sayesinde kulübün faiz giderinin 5 milyon dolardan fazla düşmesi bekleniyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.