1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. GÜNCEL

  4. Başbakan Erdoğan'dan üniversitelilere müjde!
Başbakan Erdoğan'dan üniversitelilere müjde!

Başbakan Erdoğan'dan üniversitelilere müjde!

Başbakan Erdoğan, müracaat eden her öğrenciye ya burs ya da kredi vereceklerini söyledi. Başbakan "Ayrıca tüm yurtlarımızda internet ücretsiz olacak" dedi.

A+A-

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Voleybol Federasyonu Başkent Spor Salonu'ndaki törende, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı 53 yurdun toplu açılış törenine katıldı.
Başbakan Erdoğan, 2002 yılında 53'ü devlet üniversitesi olmak üzere toplam 76 üniversite bulunduğunu ve üniversiteye girmek isteyen gençlerden onda birinin üniversiteye girebildiğine değinerek, ''Geçtiğimiz 10 yılda 50'si devlet, 42'si vakıf üniversitesi olmak üzere 92 yeni üniversite açarak, ülkemizdeki üniversite sayısını 168'e ulaştırdık. Artık üniversiteye giriş oranını yüzde 50'nin üzerine çıkarıyoruz.'' diye konuştu...

Görevimiz çok ağır
Başbakan Erdoğan, seçilme yaşını 25'e indirmelerinin önemli bir adım olduğunu, şimdi seçilme yaşını 18'e indirilmesi yönünde yeni bir adım daha attıklarını ifade ederek, bazılarının bundan çok rahatsız olduğunu söyledi.
Erdoğan, ''Yaşlanmaya doğru gidiyoruz. Eğer millet olarak nüfusumuzu genç tutamazsak ki şu anda yüzde 60 itibarıyla 30 yaş altıyız, bunu bu şekilde koruyamazsak geleceğimiz 2037 itibarıyla tehlikededir. Onun için şu salonu dolduran gençlerden özellikle bir şey istiyorum o da şudur'' dedi.
Başbakan Erdoğan, bu sözleri alkışlanınca, ''Ne demek istediğimi anladınız biliyorum ve bu bilimseldir. Bilimsel olduğu için de Türk milletinin neslini kurutmak isteyenlere karşı sizler çok farklı bir cevabı vermelisiniz. Belki de içimizde 5, 6, 7 kardeş olanlar var. Onun için görevimiz çok ağır'' diye konuştu.
Bu tabloyu herkes çok iyi görsün
Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan yurtların Türkiye genelindeki dağılımının çok anlamlı olduğunu, listede Bingöl, Bartın, Trabzon, Adana, Muğla, Kocaeli, Kilis, İzmir, Van gibi illerin bulunduğunu dile getirerek, ''Bu tabloyu herkesin çok iyi görmesini, çok iyi anlamasını istiyorum'' dedi.
Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:
"Nusaybin'de bir öğretmeni ve hizmetliyi kaçırıyorlar. Bunların üniversitelerdeki taşeronları önceki gün ODTÜ'de ortalığı savaş alanına çeviriyor, diğer öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın hayatlarını tehlikeye atacak şekilde etrafı ateşe veriyorlar. Bu, bilime, eğitim-öğretime, özgürlük arayışına terstir. Demokrasiye terstir... Korkunun olduğu yerde, özgürlük konuşulamaz. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. Düşüncesine güvenen düşünce hürriyetinden korkmaz. Eğer demokrasiye inanıyorsanız o zaman demokratik mücadeleden de korkmayın. İki tercih var. Ya Parlamento ya Kandil. Kandil'e gitmek istiyorsanız yolunuz açık olsun. Ama 'Parlamento' diyorsanız gelin Parlamento'da mücadeleyi demokratik olarak verin"
BURS VE KREDİLER
Erdoğan, ''Ülkemizin ilk modern üniversitesi Darül Fünun-i Osmani'den beri tam 142 yıldır üniversite öğrencilerinden alınan öğrenim harcını kaldırmak da bize nasip oldu'' dedi. Üniversite öğrencilerine yönelik sosyal katkıların da AK Parti iktidarında katlanarak arttığına işaret eden Başbakan Erdoğan, 2002'de 451 bin 550 öğrenciye burs-öğrenim kredisi verilirken, bu rakamın 2012'de 1 milyon 173 bin 452'ye ulaştığını ifade etti.
Başbakan Erdoğan, ''Artık müracaat eden bir öğrencimiz ya burs alır ya da kredi alır. Geri döndürmek yok. Kredi ve Yurtlar Kurumu ya burs verecek ya da kredi. Üstelik bu kredi miktarı 2002'deki gibi 45 lira değil. Şu anda lisans öğrencilerimize ayda 260 TL burs-kredi veriyoruz, 180 lira beslenme yardımı veriyoruz, toplam 440 lira. Tabii yılbaşı itibarıyla yeni bir düzenlemeyi getireceğiz. Her yıl olduğu gibi ocakta bu düzenlemeyi yapacağız'' diye konuştu.
Yurtlarda kalan öğrencilerin internete ulaşması konusundaki sorunun çözüldüğünü ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bundan böyle tüm yurtlarımızda internet ücretsiz olacak. Sizlere bir hizmet bazında verilecektir'' dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.