1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BES, zorunlu Bireysel Emeklilikten ayrılma / iptal dilekçesi
BES, zorunlu Bireysel Emeklilikten ayrılma / iptal dilekçesi

BES, zorunlu Bireysel Emeklilikten ayrılma / iptal dilekçesi

1 Nisan'dan itibaren kamu kuruluşlarında zorunlu olarak başlayan zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyen kamu görevlileri 2 ay sonra bu sistemin dışına çıkabilecekler.

Haziran ayından itibaren sistemden çıkılabilecek ancak devletin ödediği prim geri alınacak. Memurdan kesilen kesinti ise memura geri ödenecek.
Aylardır süregelen Bireyse Emeklilik Sistemi (BES) uygulamasına kamu kurumlarında 1 Nisan itibariyle başlanıyor. Ancak ilgili kanun her memuru bu sistemin içerisine dahil ederken isteyen kamu görevlisinin de bu sistemden ayrılmasına olanak sağladı. Memurlar sistemden vazgeçme işlemini tamamlaması yazacağı bir dilekçe ile gerçekleşecektir. Kamu görevlisi Bireyse Emeklilik Sistemine dahil edildikten sonra 2 ay ay bu sistemin içinde kalmak zorundadır. Ancak 2 ay bittikten sonra hem sistemden kendi rızasıyla çıkabilmekte hem de kendisinden yapılan kesintiyi de geri alabilmektedir. Bireyse Emeklilik Sistemi (BES)den vazgeçmek ve ödediği kesintileri geri almak isteyen memurların kurumlarına yazması gereken dilekçe örneği;
 
...........MÜDÜRLÜĞÜNE
Kurumumuzda ....................... olarak görev yapmaktayım. .../..../...... tarihinden itibaren 6740 sayılı Kanunla değişik 4632 sayılı kanun ve bu kanununun uygulanmasına dair yönetmelik hükümlerine göre, bireysel emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına otomatik olarak dahil edildim.
Bireysel emeklilik kapsamından ayrılmak istiyorum. Gerek Kanun gerekse bu konuyla ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde ayrılma işlemimin yapılması ve kesilen aidat tutarlarının tarafıma iadesi hususunda;
Gereğini bilgilerinize arz ederim.
 
İmza
Ad Soyad

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.