1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BES'ten caymak isteyenler nereye başvuracak?
BES'ten caymak isteyenler nereye başvuracak?

BES'ten caymak isteyenler nereye başvuracak?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girdi, çalışanların maaşlarından ilk kesintiler yapıldı. Otomatik sistemde kalmak istemeyenler, BES iptalini gerçekleştirerek sistemden çıkış yapabilecekler.

OTOMATİK BES’TEN NASIL ÇIKIŞ YAPILACAK?

Peki BES'e dahil olmak istemeyenler ne yapacak? Maaşının yüzde 3'ünü kestirmek istemeyen çalışanların sözleşme başlar başlamaz 2 ay içinde sistemden çıkmaları gerekiyor. Yani cayma hakkı 2 ay. Cayma hakkını kullananlar 10 gün içinde maaşlarından kesilen parayı ve varsa getirisini geri alacak.

Cayma isteği nasıl bildirilir?

Peki nasıl cayacaksınız? Bunun için çalışan posta ya da güvenli elektronik iletişim araçlarını kullanarak cyma hakkını işverene ya da şirkete bildirecek. Bildirim yapıldığı tarihten itibaren 10 gün içinde kesintilerin çalışana geri ödenmesi zorunluluğu var.

Devletin katkısı ne kadar?

Devlet sisteme dahil olanlara aylık katkı payının yüzde 25'i oranında destek olacak. Cayma hakkını kullanmayanlara da bir kereye mahsus olmak üzere bin lira destek verilecek. Bu destek BES hesabına eklenecek, yani çalışana nakit para verilmeyecek.
 
En az 10 yıl sistemde kalıp birikimlerini maaş olarak almak isteyenlere devlet toplam birikimin yüzde 5'i kadar bir katkı daha verecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.