Bilkent Üniversitesi Ücretleri

Bilkent Üniversitesi Ücretleri

Bu yazımızda sizlere İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 2020-2021 Eğitim Ücretleri hakkında bilgiler vereceğiz.

2020 – 2021 Akademik Yılı İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri

 • Eğitim ücreti 2020-2021 akademik yılında 2020 girişli öğrenciler için 54.000 TL’dir. (%8 KDV dâhil)
 • Eğitim ücreti tüm bölüm ve programlar için (İngilizce Hazırlık Programı dâhil) aynıdır. 
 • Eğitim ücreti, güz ve bahar yarıyılı başlarında, iki eşit taksitte ödenir. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler, güz yarıyılı ücretini üniversiteye kesin kayıt sırasında öder. Yarıyıl eğitim ücretleri, anlaşmalı bankaların (Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası) onay vermesi koşuluyla, her biri 6.750 TL tutarında dört taksit olarak da ödenebilir; ayrıca %2 işlem ücreti alınır. Eğitim ücretleri tek çekim olarak kredi kartıyla da ödenebilir; ancak kredi kartına taksit yapılması mümkün değildir.

Bilkent Üniversitesi’nde eğitimine devam eden kayıtlı öğrenciler için, eğitim ücretine yapılan yıllık artışlar enflasyon oranıyla sınırlı tutulur.

Yaz Okulu’nda ders almak tercihe bağlıdır. Ders almayı tercih eden öğrenciler, aldıkları derslerin kredilerine göre ayrı ücret öder.

Bilkent Üniversitesi Bursları

Bilkent Üniversitesi’nde okuyan 12.000 öğrencinin %64’ü bursludur. Lisans programlarına kayıtlı öğrenciler için Tam Burs’a eş değer bursluluk oranı %43’tür.

 • Tam Burs’tan yararlanmak için, üniversiteye girişte “Burslu” kontenjanlardan; %50 Burs’tan yararlanmak içinse, “%50 İndirimli” kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gereklidir. Tam Burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden aşağıda belirtilen başarı koşullarını sağlayanların bursu doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltilir.
 • Arkeoloji bölümüne %50 burslu (indirimli) olarak yerleştirilen öğrencilerden, 0,12 OBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu EA puan türünde 100.000 veya daha iyi olanların bursu üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Tam bursa yükseltilir.
 • Kapsamlı, Tam ve %50 burslar (indirimler), öğrencilerin her yarıyılda normal ders yüklerini almaları ve derslerine düzenli devam etmeleri koşuluyla, azami burs süresi boyunca kesintisiz devam eder; düşük not ortalaması veya ders tekrarı gibi konulardan etkilenmez. Normal ders yükünün altında ders alan veya kayıtlı oldukları bir ya da daha çok sayıda derse devam etmeyen öğrencilerin bursları (indirimleri) askıya alınır.
 • Tam ve %50 burslardan (indirimlerden) yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, hazırlık sonrası lisans programında azami 6 yıldır. Lisans eğitimi 6 yılın ötesine uzayan öğrenciler Tam ve %50 burslardan (indirimlerden) yararlanamaz. Kapsamlı Burs’tan yararlanmanın azami süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, hazırlık sonrası lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu altıncı yıl başında Tam Burs’a dönüşür.
 • Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler ile geçmiş yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde bir lisans programına yerleştirilmiş olup 2020 yılında yeniden bu üniversiteye yerleştirilenler, Kapsamlı, Tam veya %50 burslardan (indirimlerden) yararlanamaz.
 • Eğitim ücreti bursları ve indirimleri, yaz dönemi ders ücretleri için de geçerlidir.
 • Bilkent Üniversitesi’nin sağladığı bütün burslar ve indirimler karşılıksızdır.
 • Başka bir kurumdan burs alıyor olmak, Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmaya engel değildir.

Yurt Ücretleri

2020-2021 akademik yılında geçerli kişi başı yurt ücretleri (%8 KDV dâhil), her bir yarıyıl için şöyledir:

  Merkez Kampüs Doğu Kampüs
4 kişilik oda 2.900 TL 2.850 TL
3 kişilik oda 4.350 TL 4.250 TL
2 kişilik standart oda 6.100 TL 5.900 TL
1 kişilik standart oda 9.200 TL 9.000 TL
2 kişilik banyolu oda 9.600 TL -

Bu ücretlere hâlen %8 olan KDV dâhildir. Yurt ücretleri yarıyıl başlarında ödenir. Yurtlara yerleştirme, yurtlardaki yer durumuna göre yapılır.

Konu ile ilgili detaylı bilgiye üniversitenin sayfasından ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

Burs ve indirim oranları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

Yurt ücretleriyle ilgili ayrıntılar için tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
3
3
26
6
109
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.