Bunları sakın paylaşmayın

Bunları sakın paylaşmayın

Polis uyardı: Sosyal medyada bunları paylaşmayın. Bursa Emniyet Müdürlüğü, basın açıklaması ve yürüyüş yapmak isteyen vatandaşların sosyal medya üzerinde sahte profil kullananlar tarafından mağdur edildiğini bildirdi.

Yürüyüş ve basın açıklaması yapmak isteyen vatandaşların sosyal ağlar üzerinden çağrı yapmaması gerektiğini belirten polis, "Yasal etkinlikler düzenlemek isteyenlerin yanında tam aksine hareket edip toplumu çeşitli provokasyonların içine çekmek isteyenler de olabilmektedir. Basın açıklaması ve yürüyüş düzenleyen kişiler, sosyal medya aracılığıyla etkinliğe davet ettikleri kişilerin tamamını tanımamasından kaynaklı olarak çoğunlukla topluluk üzerindeki hakimiyetlerini ve kontrollerini kaybetmekte ve dolayısıyla etkinlik, planlanan çerçevenin dışına çıkarak kanunsuz eylemlere dönüşebilmektedir." uyarısında bulundu.
 
Bursa Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, günümüz dünyasının gelişen teknolojisinin insanlara bilgiye ulaşmada önemli kolaylık sunduğu hatırlatıldı. Açıklamada, sosyal medyanın yasal ölçülerde olanların yanında çoğu zaman uluslar arası ve ulusal mevzuatımıza aykırı olacak nitelikte toplumsal olayların doğmasına ve gelişmesine zemin hazırladığının da tespit edildiği dile getirildi. Emniyet açıklamasında son zamanlarda internet üzerinden yayın yapan çeşitli sosyal paylaşım ağları üzerinden sahte isimlerle oluşturulan profiller aracılığıyla çeşitli isimlerde sayfalar oluşturularak basın açıklaması ve yürüyüş tarzındaki etkinliklerin riske sokulduğu vurgulandı.
 
Yasal etkinlikler düzenlemek isteyenlerin yanında tam aksine hareket edip toplumu çeşitli provokasyonların içine çekmek isteyenler de olabildiğine işaret edilen açıklamada şu iadelere yer verildi: "Basın açıklaması ve yürüyüş düzenleyen kişiler, sosyal medya aracılığıyla etkinliğe davet ettikleri kişilerin tamamını tanımamasından kaynaklı olarak çoğunlukla topluluk üzerindeki hakimiyetlerini ve kontrollerini kaybetmekte ve dolayısıyla etkinlik, planlanan çerçevenin dışına çıkarak kanunsuz eylemlere dönüşebilmektedir. Tamamen kötü niyetlerle hareket eden ve sahte profillerle sosyal paylaşım ağları üzerinde basın açıklaması ve yürüyüş tarzında eylem düzenleneceği de ilan edilmekte ve bu ilanlar toplumsal duyarlılığa sahip kişi veya kurumların paylaşım ağlarına gönderilmekte ve ok kısa sürede binlerce kişinin bilgisine sunulmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak etkinliğin yapılacağı yerde güvenlik kuvvetleri muhatap ve sorumlu bulamamakta, grup kontrolsüz bir vasfa bürünmekte ve güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya gelinmektedir. Basın açıklaması ve yürüyüş eylemlerinde bu sayılan risklerin önüne geçilebilmesi, toplumsal tepkilerin yasal sınırlar içerisinde gösterilmesi, şiddet eylemlerinin engellenmesi, vatandaşlarımızın zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla, basın açıklaması ve yürüyüş tarzında etkinlik düzenlemek isteyen vatandaşlarımızın etkinliği duyurmaya yönelik sosyal paylaşım ağları üzerinden yapacakları duyuruları herkese açık olarak paylaşmamaları gerekmektedir. İnternet ortamında paylaşımı yapılan basın açıklaması ve yürüyüş duyurularına temkinli yaklaşılmalı, duyuru yapanın kimliğinden şüphe ediliyorsa itibar edilmemelidir."
 
"DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA HAKTIR, AMA RİSKLERİ GÖZARDI ETMEYİN"
 
Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, çoğu zaman etkinliğin yasallığından şüphe edilmemesi için yapılan basın açıklaması ve yürüyüş duyurularında etkinlikten güvenlik kuvvetlerinin bilgisi olduğu ve izin alındığı da duyurulduğu dile getirildi. Bu durumun vatandaşların tamamen yanlış yönlendirmek amacıyla yapıldığının vurgulandığı açıklamada, yapılacak basın açıklaması ve yürüyüşlerin Valilik ve emniyet müdürlüğüne bildirilmesi gerektiği belirtildi. Açıklamada, "Sosyal paylaşım ağları üzerinden duyurulmaması etkinliğin herhangi bir güvenlik sorunu çıkmadan başlayıp bitmesinin sağlanması, düzenleyen ve katılan kişilerin olası zararlardan korunması, dolayısıyla etkinliğin amacına ulaşması açısından önemlidir. Basın açıklaması ve yürüyüş yapmak isteyen vatandaşlarımızın veya kurumlarımızın valilik ve emniyet müdürlüğüne danışarak yapacakları yasal şekilleri açısından bilgi almaları ve etkinliklerini internet ortamında özellikle de sosyal paylaşım ağları üzerinden duyurmamaları önemle arz etmektedir. Anayasamızın 26. maddesinde düzenlenen düşünceyi açıklama ve yayma hak ve hürriyetini kamuya açık alanlarda yapılacak basın açıklaması ve yürüyüş şeklindeki etkinliklerde kullanmak isteyen vatandaşlarımız risklerden dolayı internet ortamında veya sosyal paylaşım ağlarında duyurmadan önce emniyet müdürlüğü güvenlik şube ile irtibata geçmeleri. Temel hak ve özgürlüklerin en önemlileri arasında yer alan düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının teminatı olan emniyet müdürlüğümüzün bu hakkın kullanılmasına yönelik olarak vatandaşlarımıza bütün kolaylıkları göstereceğinin bilinmesi gerekiyor" denildi.


Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.