Çocukları Test Cenderesinden Kurtaracak Yeni Bir Sistem

Çocukları Test Cenderesinden Kurtaracak Yeni Bir Sistem

Milli Eğitim Bakanı Avcı: "Çocukları test cenderesinden, çoktan seçmeli sistemden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur diye düşünüyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Seviye  Belirleme Sınavı’nda (SBS) yapılması planlanan değişikliğe ilişkin, "Çocukları test cenderesinden, çoktan seçmeli sistemden kurtaracak yeni bir sistem üzerinde  çalışıyoruz. Açık uçlu sorularla yürüyen bir seçme daha sağlıklı olur diye  düşünüyoruz" dedi.
 
Türk Eğitim Derneğinin (TED) Uluslararası Eğitim Forumu’nun üçüncüsü,  "Eğitim Siyaseti Nedir" başlığı altında TED Ankara Koleji’nde yapıldı.
 
Forumda konuşan Milli Eğitim Bakanı Avcı, dün, 25. Avrupa Konseyi Eğitim  Bakanları Konferansı dolayısıyla Finlandiya’da olduğunu, bu nedenle forumun  açılışına katılamadığını hatırlattı.
 
Helsinki’de, eğitim siyasetini konuştuklarını belirten Avcı,  sürdürülebilir bir toplumsal ve ekonomik kalkınma için eğitimin tüm taraflarının  katılımıyla yönetimin ve eğitimin kalitesinin nasıl geliştirilebileceğini, hiçbir  bireyi dışlamadan her bir bireyin kaliteli bir eğitime erişiminin sağlanması için  stratejilerin neler olabileceğini tartıştıklarını anlattı.
 
Eğitim siyasetiyle, temelde eğitim için kaynakların nasıl ve nereden  sağlanacağının, sistemin yapısının ve işleyişinin nasıl düzenleneceğinin  belirlediğine dikkati çeken Avcı, bununla, eğitim hizmetlerinden kimin ne kadar  ve nasıl yararlanacağını da tespit edildiğini söyledi.
 
Avcı, eğitim siyasetinin, bir yasayla, bir yönetmelikle, bazen bütçe  düzenlemeleri ya da çeşitli yönetsel kararlarla ifade edilebildiğini kaydetti.
         
-"Yeni şeyleri, her şeyden önce, eğitim alanında söylemek lazım"-
Milli Eğitim Bakanı Avcı, 1980’lerin sonlarında, 8. Cumhurbaşkanı Turgut  Özal’ın, "bir milyon bilgisayar" sloganını ortaya attığını, o dönemde aslında,  bilgisayarın eğitim alanında kullanımının uzunca süredir tartışıldığını ve Avrupa  ülkelerinin birçoğunda pilot uygulamaların yürütüldüğü anımsattı.
 
Türkiye’nin bir anlamada o dönemde de "gelişmiş dünyayı az geriden  izlediğini" aktaran Avcı, "Bir başka açıdan bakarsak, ilk defa ’bir adım öne  geçme’ye teşebbüs ettiğimiz söylenebilir. Eğer Özal’ın ciddi ciddi bir milyon  bilgisayarı okullara yerleştirmeye niyeti olduğunu varsayarsak, Avrupa’da pilot  uygulamalardan sonra geçileceği düşünülen faza bizim hemen geçmemiz hedeflenmişti  denebilir" değerlendirmesinde bulundu.
 
Avcı, şöyle devam etti: "Türkiye’nin eğitim politikası, Özal’ın —sadece eğitim camiasını  değil— neredeyse bütün Türkiye’yi ürküten ’bir milyon bilgisayar’ sloganı  dışında, hep Batıdaki eğitim politikası değişimlerini yakından izleyip,  maliyetlerine katlanabildiği ölçüde tatbik etmeye çalışmaktan ibaret oldu. Yani  sadece eğitim siyasetini değil, eğitim siyaseti çerçevesinde yürütülen  tartışmaları da ithal ettik, Batıda imal edilen taraflardan, artık meşrebimize  hangisi uygunsa onu seçip, biz de içeride tartıştık. Hepimiz, bir biçimde, bizden  önce yürünmüş olan yollarda yürümekten rahatsızlık duysak da duymasak da yürüdük  durduk. Mesele şu ki o yollar bitti. Artık yeni şeyler söylemek lazım ve o yeni  şeyleri, her şeyden önce, eğitim alanında söylemek lazım. Eğer siyasetimiz,  sadece Türkiye için değil, bölge için, insanlık için yeni şeylerin söylenmesi  şeklinde değişiklik göstermişse yukarıdaki soruların cevaplarını yeniden  düşünmemiz lazım. Hatta yeni sorular sormalıyız."
         
-"Eğitimde tercihler yapmak zorundayız"-
Avcı, eğitim siyasetini oluştururken, hep aynı şeyleri düşünmenin ülkeyi  daha iyi bir geleceğe götürmeyeceğini vurgulayarak, "Siyasetçiler farklı  görüşlere sahip olduğu kadar, eğitim alanında bilimsel çalışmalar yapanlar da bu  konularda farklı veriler, farklı bilimsel bulgular sunabilirler. Eğitim  siyasetine ilişkin konularda bilimsel çalışmaların bulgularında farklılıklar  olması bir çelişki değil, bilimin doğası gereğidir" dedi.
 
Eğitim siyasetine ilişkin konularda siyasetçiler arasındaki görüş  farklılıklarını, zıtlıkları demokratik siyasetin doğası olarak niteleyen Bakan  Avcı, şunları kaydetti: "Karar vermek ve tercih yapmak zorunda olmadığınız yerde siyaset olmaz.  Karar vermek ve tercih yapmak istediğimiz, eğitimle ilgili alternatiflerimizin,  tercihlerimizin olduğu yerde eğitim siyaseti vardır, yani siyaset vardır. Eğitim  siyaseti de toplumsal ve ekonomik alanlardaki siyasetten bağımsız olarak ele  alınamaz. Türkiye’de bugün bizler, eğitim siyasetinde önemli kararlar vermek,  tercihler yapmak zorundayız. Biz sürdürülebilir bir toplumsal ve ekonomik  kalkınma için eğitimde tercihler yapmak zorundayız."
 
Kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara, ihracatı 500 milyar dolara  ve dış ticaret hacmini bir trilyon dolara çıkarmanın, işsizlik oranını yüzde  5’lere indirmenin, nüfusun eğitimiyle, eğitimin niteliğiyle ilgili olduğunu  belirten Avcı, "Bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi, Türkiye’nin orta gelir  tuzağından çıkması, yeni tercihler yapmamızı gerektirmektedir. Türkiye’nin 10, 20  yıl sonra sosyal ve ekonomik kalkınma açısından nerede olacağı, bugünkü eğitim  siyasetinin ne olacağına bağlıdır" diye konuştu.
 
Veriye dayalı eğitim siyasetinin, bakanlık olarak içlerine kapanıp  yapacakları bir siyaset olmadığına işaret eden Milli Eğitim Bakanı Avcı, bu  siyasette, bilim insanlarıyla, eğitim öğretim kurumlarıyla ve sivil tolum  örgütleriyle danışma, paylaşma ve birlikte çalışmayla soruların cevaplarını  aradıklarını dile getirdi.

Haberin Devamı İçin Tıklayın!


Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.