1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. GÜNCEL

  4. Cumhurbaşkanı Gül, ilk defa eşi ile resmi geçit törenine katıldı
Cumhurbaşkanı Gül, ilk defa eşi ile resmi geçit törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Gül, ilk defa eşi ile resmi geçit törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet'in kuruluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resmi geçit törenine ilk defa eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Gül'ün kulak rahatsızlığı sebebiyle Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile Türk Yıldızları'nın gösterileri sırasında aşırı sese karşı ayarlama yapıldı.


Atatürk Kültür Merkezi tören alanındaki resmi geçite Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AB Bakanı Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri ve eşleri, kuvvet komutanları, yabancı misyon şefleri ile subay, astsubaylar ve vatandaşlar katıldı.
Cumhurbaşkanı Gül ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, üstü açık bir araçtan geçit törenine katılan birlikleri denetledi ve vatandaşlar ile öğrencilerin bayramını kutladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün protokoldeki yerini almasıyla tören başladı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler şiirler okudu ve halk oyunları gösterisi yapıldı.
Resmigeçit töreni sırasında Türk Hava Kurumu ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait paraşütçüler atlayış gerçekleştirdi. Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıyan paraşütçülerin atlayışı, protokol ve vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı.
GÜL'ÜN KULAK RAHATSIZLIĞI SEBEBİYLE SES AYARI YAPILDI
Karargâh askerlerinin geçişinin ardından muharip gaziler ve iç güvenlik harekâtı gazileri, 81 ili temsilen Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, sancakları taşıyan askerler, Ankara Garnizonu'na bağlı askerler, büyük boy Atatürk posteri ve Türk bayrağı taşıyan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı izci grupları ile başkentteki bazı okulların öğrencileri tören alanından geçti. Türk bayraklarının ve sancakların geçişinde protokolün tamamı ayağa kalkarak, bayrak ve sancakları selamladı.
Türk Kara Kuvvetleri'ne ait zırhlı araçlar, füze ve topçu birlikleri ile taarruz ve genel amaçlı helikopterler törende geçit yaptı. Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının geçişinin ardından akrobasi timi Türk Yıldızları da gösteri yaptı. Büyük alkış alan gösteriler sırasında Cumhurbaşkanı Gül'ün kulak rahatsızlığı dikkate alındı. Uçuşlar çok yakından yapılmazken; ayrıca sesler kısıldı.
CUMHURBAŞKANLIĞI MOTORİZE TİMLERİ GÖREVE BAŞLADI
Cumhuriyetin kuruluşunun 89. yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı Motorize Timleri de ilk defa göreve başladı. Gül, atlı polisler ve törene ilk kez katılan Cumhurbaşkanlığı Motorize Timleri eşliğinde geçit törenine katılan birlikleri denetledi.
Tören geçişi sırasında Başbakan Erdoğan, şeref locasındaki yerinden bir süre ayrılarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüştü. Ayrıca Erdoğan'ın, program boyunca Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç ile sohbet etmesi dikkat çekti.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.