Doğru tercihin püf noktaları nedir?

Doğru tercihin püf noktaları nedir?

Üniversite hayali kuran 2 milyon 126 bin 681 aday ve aileleri için tercih heyecanı bugün başlıyor. 6-14 Temmuz tarihlerinde yapılacak tercihler adayların geleceğini yakından ilgilendiriyor. En doğru üniversite tercihi yapmak için kapsamlı bir analiz şart.

Bu yazımızda Doğru Tercihin püf noktaları sizlere konusunda bilgiler vereceğiz. İşte detaylar....

Bu sene adaylar, YGS ve LYS’lerde elde ettikleri başarı çerçevesinde seçim yapacak. Bu seçimi yaparken de ÖSYM’nin 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, tüm adaylar için yol gösterici tek kaynak. Özellikle bölümlerin geçen yılki kontenjanlarıyla bu yılki kontenjanlarının karşılaştırılması büyük önem taşıyor.
 
Farkı üniversite değil öğrenci yaratır
En çok tercih edilen üniversitelerin ve bölümlerin kontenjanları doğal olarak sınırlıyken özellikle başarı sırası ortalarda olan öğrenciler ister istemez karamsarlığa kapılıyor. Oysa yükseköğretim kurumundan da belirleyici olan faktörler var. Öğrencinin kendini ne kadar geliştirdiği, akademik alt yapısını iş yaşamına ne kadar yansıttığı bu noktada en önemli unsurlar.
 
Sonuçları doğru yorumla
Üniversiteye hazırlanan gençlerin birçoğu yükseköğretim programları hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu yüzden tercih edecekleri programları belirlemede, sıraya koymada zorluk çekiyor. İlk birkaç tercihe dikkat edilirken sonrakiler rastgele seçilebiliyor. Bazı öğrenciler yerleştikleri okul için “İstemediğim bir programı kazandım” diyor.
 
Seçtiğiniz bölüm mesleğinizi belirler
Tercihler aynı zamanda çoğu kez bir mesleğin seçilmesi anlamına gelir. Meslek ise hayat boyu ne yaşayacağınızın kaba bir planıdır. Böylesine önemli bir karar iyice düşünmeden verilmemeli. Yetenek ve ilgilerine uygun bölüm/meslek seçmiş olan bireylerin işlerini severek yaptığı ve mutlu olduğu biliniyor. Bu konuda doğru karar verebilmek için meslekler ve bireysel yetenekler iyi tanınmalı. Bunun için çevrenizdeki meslek gruplarını gözlemlemeli, bu meslek gruplarındaki insanlarla bilgi alışverişinde bulunup o mesleğin artı ve eksi yanlarını görerek hareket etmelisiniz. Hatalı bir karardan dönmek oldukça zor.
 
Sevmediğiniz bölümü yazmayın!
Tercih listesinin oluşturulmasında en önemli etken, adayların istekleri olmalı. Bu süreçte öncelikle adayların kendilerini tanıması, yeteneklerini keşfetmesi ve çalışmak istediği mesleğin özelliklerini bilmesi gerekir. Adaylar bunları belirlerken kendilerini tanıyan rehber öğretmenlerden yardım almalı. Örneğin, mimar olmak isteyen bir aday, çevrenin de etkisiyle daha yüksek puanlı endüstri mühendisliğine yerleşebiliyor. Fakat daha birinci sınıfın sonu gelmeden büyük bir hata yaptığını anlıyor, tekrar sınavlara hazırlanmak istiyor. Bazıları ise alışırım düşüncesiyle işi mezun olmaya kadar götürüyor ve ömür boyu süren bir mutsuzluk girdabına giriyor.

Tercih aralığı geniş tutulmalı
Üniversite adayları yeni sınav sistemine yönelik ilk tercihlerini bu sene yapacak. Sınavdan sonra adaylara 30 tercih hakkı veriliyor. Bu haklar kullanırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçilmemeli. Bu şekilde davranmak çok riskli olduğundan tercihlerinizi daha geniş yelpazede düşünmelisiniz.

7 ADIMDA TERCİH YAPIN

1. Tercih kılavuzunun okunması
Tercih listesi oluşturulurken ilk yapılması gereken, 2015 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’ndaki istenilen programların hiçbir ön şart gözetilmeksizin istek sırasına göre belirlenmesi. Ardından bu programların yanına 2014 yılında o bölüme giren adayların başarı sıraları yazılmalı. Bunun için çeşitli tercih sitelerindeki süzme programlarından yararlanılabilir. Bu aşamada tercih edilmesi düşünülen programlar ÖSYM’nin belirlediği sayıyı aşabilir.

2. Programların gözden geçirilmesi
Bu aşamada sadece puana veya başarı sırasına göre yazılan, kazanıldığında kayıt yaptırmayacağınız veya gittiğinizde barınma, ulaşım gibi sorunlar oluşabilecek programlar listeden atılmalı. Ayrıca mezun olduğunuzda istihdam imkânları kısıtlı olan bölümlere de dikkat edilmeli. Gerekirse listeden çıkartılmalı.

3. Başarı puan sıralaması4. Farklı puan türlerinden tercihlerde bulunma
Eğer farklı puan türlerinden tercih yapılacaksa tercih listeleri, her alandan en çok istenilen bölümlere göre oluşturulmalı. Örneğin MF’ciler aynı zamanda TM'den puan kırılmadan istedikleri programları tercih edebilmekte. İstedikleri bölümü MF-1.2.3.4 ve TM-1.2.3 puan türlerine karşılık gelen başarı sıralarına göre karma olarak oluşturabilir. Adayların aynı puan türlerindeki tercihlerini art arda oluşturması şart değil. 2 yıllık programlardan tercihte bulunacak genel lise mezunu adaylar, Tablo 3A'daki bölümler için önceliğin meslek lisesi mezunlarına verildiğini, kontenjan artarsa kendilerinin sınav sonuç belgesindeki alan dışı Y-YGS puanlarına göre yerleştirileceklerini unutmamalı.

5. Programların özel şartlarının okunması
Tercihlerinizde yer verdiğiniz bölüm/programların devlet, vakıf, KKTC veya yurtdışı da olsa maddi şartlarına dikkat edilmelidir. Devlet üniversitelerinde ikinci öğretim yapan bölümlerin harç miktarları normal öğretimlere göre çok yüksektir. Ayrıca devlet üniversitelerinde de yurtdışı üniversiteleriyle entegre yürütülen bölüm/programların ücretli olduğu unutulmamalıdır.

6. Tutarlılık denetlemesinin yapılması
Adaylar tüm tercihleri oluşturduktan sonra bir uzman gözetiminde tercih tutarlılık denetlemesi yapmalıdırlar. Bu denetleme yapılırken her programın tek tek bir alttaki program ile karşılaştırılmalı, en çok istenen program üste yazılmalıdır.

7. Tercihlerde son nokta
ÖSYM’nin sitesinde tercih işlemleri bittikten sonra,  “Tercihleriniz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeden sistemden çıkmayın ve Tercih Formunuzun bir kopyasını yazıcıdan almayı unutmayın.

Farklı illerde üniversite alternatifleri var   
Tercihler döneminde birçok adayın, yaşadığı ildeki üniversiteleri tercih etme eğilimi gözleniyor. Hâlbuki öğrencinin kapasitesi ve yeteneği başka bir şehirde daha kaliteli bir üniversiteyi kazanmaya elverişli olabiliyor. Bazı öğrencilerde “şu üniversite olsun da hangi bölüm olursa olsun” düşüncesi olabiliyor. Hâlbuki esas olan, bölüm seçimi olmalıdır. Çünkü üniversitede 4-5 yıl geçireceksiniz. Seçeceğiniz bölüm/meslek ise bütün bir hayatı etkileyecek bir tercih.

ÜNİVERSİTE-BÖLÜM DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
 Bölüm mezunlarının iş istihdam imkânı nelerdir?
 Üniversiteye ulaşım imkânları nasıl?
 Öğretim üyesi kadrosu nasıl? Yatay geçiş ya da çift anadal programları var mı?
 Yabancı dile hazırlık programları var mı?
 Vakıf üniversitesi tercih edilecekse ücretleri ne kadar?
 Burslu programı var mı? Bursların devam koşulları neler?
 Barınma ve burs imkânı sağlanabiliyor mu?
 Mezunlarına iş imkânı sağlamada ne derece etkili?

Devlet mi vakıf üniversitesi mi?
Maddi durumu iyi olanlar için bölümün kalitesi devlet ya da vakıf üniversitesi olmasından önce gelir. Ancak maddi kaygı taşıyan adaylar devlet üniversitelerini tercih ediyor. Devlet üniversitelerinde bu seneyle birlikte normal harçlar alınmayacak. Sadece ikinci öğretim yapan bölümlerde belirli miktarda harç alınacak. Bunun dışında öğrencilerden ücret talep edilmeyecek. Vakıf üniversiteleri ise burslar haricinde ücretli. Bu nedenle tercih edilen üniversitenin devlet mi, yoksa vakıf mı olduğunu iyi bilinmeli. Bu sene vakıf üniversitelerinin ortalama fiyatları 30-40 bin lira arası değişkenlik gösteriyor. 

"Arkadaşlar ve iyi niyet, sizi paranın gidemeyeceği yerlere götürür."

Daha fazla bilgi ve haber için tıklayınız.


Margaret Walker

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.