1. HABERLER

  2. COĞRAFYA

  3. Dünya’nın birebir ölçülerinde bir haritası hazırlanmış olsaydı kullanılabilirliği nasıl olurdu
Dünya’nın birebir ölçülerinde bir haritası hazırlanmış olsaydı kullanılabilirliği nasıl olurdu

Dünya’nın birebir ölçülerinde bir haritası hazırlanmış olsaydı kullanılabilirliği nasıl olurdu

Dünya’nın birebir ölçülerinde bir haritası hazırlanmış olsaydı kullanılabilirliği nasıl olurdu bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kullanışlı olamazdı. Çünkü haritanın hedefi  dünyayı veya bölgeyi bütün olarak  görebilmeyi sağlamaktır. Çünkü  yapılacakları  planlamak daha kolay olmaktadır.

  • Haritanın tamamen dünya yüzeyini birebir  yapma şansı olamaz çünkü eğik  küre şeklin   düzlem ortamına aktarılması  problem olmaktadır.  
  • Büyük bir haritanın taşınması  ve hesaplamalarda kullanılması  sorun olacaktır.
  • Bütün detayların yapılması zaman alacaktır.

Harita  konusunda bilgilere bakacak olursak:

Dünya yüzeyinde yapılan haritaların bir tek hedef vardır. O  da dünya yüzeyindeki  bir noktayı  düzlem üzerine  çizerek bilgi vermektir.

Belli standartlar kullanılarak yapılan haritalarda  bölgeye ait bütün  dikkat çeken unsurlar kullanılabilmektedir.

Dünya küre olarak kabul edile gelmiştir. Küre  bir yapının yani eğriliğin hakim olduğu bir yapının düzlem üzerine   resmedilmesine HARİTA PROJEKSİYONU denir.

Harita üzerinde  öncelikle paralel ve meridyenler  çizilir. Sonrasında ise yeryüzüne ait bilgiler yerleştirilmeye başlanır. Yeryüzünde  bulunan mesafelerin belli bir ölçü içinde verilmesi ve bütün çizimin bu  ölçüme göre yapılması gerekmektedir.

Eğimlerin belirlenmesi için izohips eğrisi kullanılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.