1. HABERLER

  2. HAYVANLAR ALEMİ

  3. E harfiyle başlayan hayvanlar isimleri
E harfiyle başlayan hayvanlar isimleri

E harfiyle başlayan hayvanlar isimleri

E harfiyle başlayan hayvanların isimleri yani baş harfi E ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? İşte baş harfi E olan hayvan türleri nelerdir hakkında bilgi.

Hayvan türleri, milyonlarcadır. Çünkü türler nesilleri devam ettirebildikleri sürece verimli döller aktararak tür farklılaşması yaşarlar. Biyoçeşitlilik bununla beraber coğrafik şartlara göre de değişir. İklim, yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü ekosistemler içinde genlerin de farklılaşmasına neden olur. Bu çevresel bir kalıtımdır.

E harfiyle başlayan hayvan isimleri şu şekildedir:

Engerek yılanı: Engerekgiller familyasındandır. Zehirli yılanlara verilen isimdir. Genelde çöl ortamında yaşarlar. Uzun, kıvrık ve içi boş iki adet zehirli dişleri bulunur. Başları üçgen şeklindedir. Kuyrukları küttür. Koyu kahverengi olarak bulunurlar.

Eşek: Atgillerdendir. Evcilleştirilmiştir. Kulakları uzun, iri gözlü, dişleri uzun yük hayvanı olarak kullanılan bir hayvandır. Kısa boylu, yüksekliği ortalama olan bir hayvandır. Kısa tüylü, kısa kuyrukludur. Baş bölgesinde saçları bulunur. Yaklaşık otuz beş yıl yaşarlar.

Eşek arısı: Yaban arısı cinsindendir. Türkiye’de sarıca olarak bilinir. Avrupa’daki tesmiyesi eşek arısıdır. Kızılımsı, sarı ve siyah bir gövdesi vardır. Yuvalarını ağaç kovuklarına yaparlar. İğneleri zehirlidir. Eşek arıları bal yapmazlar. Etçil olarak yaşarlar.

Eğrez balığı: Sazangillerdendir. Tatlı su balığıdır. Irmakların denize akan kısımlarında yaşamayı tercih ederler. Tuzsuz yerlerde yaşarlar. Böcek ve küçük omurgasızları yiyerek beslenirler.

Elöpen kertenkele: Sürüngendir. İri siyah gözleri vardır. Yaklaşık on beş santimetre boylarında ve kuyruğu en fazla sekiz santimetredir. Vücudu kahverengi beneklerle doludur. Sırtında tırtıklı bir yapı vardır. Dört ayağında üçer parmak bulunur. Tırnaklı ayak yapısı vardır.

Elektrikli yılan balığı: Elektrikli yılan balığı, elektrik üreten 500 çeşit balıktan biridir. Güney Amerika’daki Amazon ve Orinoco nehirlerinin sığ, çamurlu bölgelerinde yaşarlar. Yılan balığı olarak adlandırılmalarına rağmen yılan balıklarından daha çok kedi balıklarına benzerler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.