1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Hangi isimde bir bitki yoktur (Tavşan memesi, Çoban çantası, Geyik kuyruğu ve Yılan yastığı)
Hangi isimde bir bitki yoktur (Tavşan memesi, Çoban çantası, Geyik kuyruğu ve Yılan yastığı)

Hangi isimde bir bitki yoktur (Tavşan memesi, Çoban çantası, Geyik kuyruğu ve Yılan yastığı)

Hangi isimde bir bitki yoktur sorusunun cevabını vereceğiz. Tavşan memesi, Çoban çantası, Geyik kuyruğu ve Yılan yastığı isminde bir bitki var mı?

Kim Milyoner Olmak İster 11 Mart Cumartesi 660. Bölüm Yarışma Sorusu ve Cevabı;

Yarışmacı Ceyda ÇEVİK İlaç firmasında çalışıyor;

Soru :Hangi isimde bir bitki yoktur 

A- Tavşan memesi

B- Çoban çantası

C- Geyik kuyruğu

D- Yılan yastığı

Doğru Cevap: Geyik kuyruğu

Soruya cevap vermedi ve 30.000 TL kazandı. Cevap verecek olsa idi Tavşan memesi diyecekti.

Tavşanmemesi (Ruscus aculeatus), Ruscaceae familyasından 20–50 cm yükseklikte, kışın yaprak dökmeyen, çok yıllık, yaprak biçimindeki dalları sert ve batıcı, çalı görünüşlü bir bitkidir.
 
Kök ve yaprakları Antakya Bölgesi aktarlarında idrar arttırıcı ve taş düşürücü olarak satılmaktadır. Aralık ayı ortalarından itibaren ucuna Silcan (Similax excelsa) meyveleri bağlanmış olan dalları, İstanbul çiçekçilerinde Kokina (Yunanca "kırmızı") adı altında satılır.
Çobançantası (Capsella bursa-pastoris), turpgiller (Brassicaceae) familyasından tarım alanları ve çorak arazilerde yaşayan bir yıllık, dik gövdesi yıdızsı tüylerle kaplı olan otsu bir bitki türü.
Boyu 40–50 cm olan çobançantası Ocak-Aralık aylarında çiçek açar. Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı olmasıyla bilinir. Kalp şeklindeki meyve kapsülleri, çobançantasını andırdığı için bu şekilde adlandırımıştır ve dünyanın birçok yerinde bu isimle bilinir.
Yılan yastığı, Bilimsel adı Dracunculus vulgaris olan yılanyastığı ismini çağrıştırdığının aksine sağlık için göz kamaştırıcı bitkilerden sadece birisidir. Halk arasında Danaayağı, Buzağı otu, Eşekkulağı, Yılanfidanı, Yılanekmeği, Filkulağı gibi değişik isimlerle isimlendirilmektedir. 90 cm. kadar uzayabilen bitkinin yaprakları uzun saplı ve parçalıdır. Etrafa kötü koku yayan yılanyastığı, bunun tam aksine güzel çiçeklere sahiptir. Zehirli olmaları hayvanların ondan uzak durmalarına neden olur. Taze bitkiyi yemek, bulantı, kusma, ishal ve kalpte ritim bozukluklarıyla ölüme yol açan zehirlenmelere neden olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.