Hz. Davud kimdir

Hz. Davud kimdir

Hz. Davud kimdir, Kur’an-ı Kerim’de hangi surede hayatının önemli bir kısmı anlatılır bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Allah’ın İsrailoğullarına gönderdiği peygamberlerden biridir. Zebur adlı ilahi kitap, Hz. Davud’a gönderilmiştir. Hz. Davud demirciydi, demiri işler ve çelik zırhlar yapardı.
Hz. Davudla ilgili Bakara Suresi 249-251. ayetleri arasında anlatılan Davud ile Talut kıssası hayatında önemli bir yere sahiptir.

Hz. Davut’un (a.s.) adı Kur’an’da 16 yerde geçer. Kur’an’da Allah’ın Davut’a (a.s.) krallık ve bilgelik verdiği, Davut’a (a.s.) demiri işleme sanatını bahşedip ondan bedeni koruyan örtüp koruyan zırhlar yapma yeteneği verdiği, Davut’un (a.s.) Talut (Saul) ile girdiği bir savaşta güçlü bir dev olan Câlût’u (Goliaht) öldürdüğü, Allah'ın bazı peygamberleri diğerlerinden üstün kıldığı ve Davut’a (a.s.) Zebur’u verdiği, onu ve soyunu dünyaya hakim kıldığı, Davut’un (a.s.) koyunlarla ilgili ihtilafa düşen iki ortağın davasında yargıçlık ederek adalet konusunda düştüğü çelişkiden kurtulmasının sağlandığı, dağların ve kuşların Davut’la Süleyman’ı (a.s.) yücelttiği ifade edilir. Kur’an’da Kral Şaul’un adı Tâlût olarak geçer.

İslâm geleneğinde Davut’un (a.s.) sesinin çok güzel olduğu söylenir. “Dâvûdî ses” deyimi buradan gelmektedir. “Doğrusu biz akşam sabah onunla (Davut Aleyhisselam) beraber tesbih eden dağları, toplu halde kuşları onun emri altına vermiştik. Hepsi O’na yönelmiştir.” (Sâd; 18-19) Bir sonraki ayet-i kerimede de; “Onun hükümranlığını kuvvetlendirmiş, ona hikmet ve güzel konuşma vermiştik” denilmektedir.  Diğer bir ayet-i kerimede ise “Andolsun, Davut’a tarafımızdan bir üstünlük verdik. Ey dağlar ve kuşlar! Onunla beraber tesbih edin, dedik. Ona demiri yumuşattık.” (Sebe'; 10) Yine bir gün oruç tutup bir gün tutmamaya da “Dâvudî orucu” denmektedir. Allah katında en sevimli orucun Davut’un (a.s.) orucu olduğu belirtilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.