İnternet Geliştirme Kurulu Öncülüğünde Siber Güvenlik İnisiyatifi Oluşuyor

İnternet Geliştirme Kurulu Öncülüğünde Siber Güvenlik İnisiyatifi Oluşuyor

İnternet Geliştirme Kurulu öncülüğünde özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları işbirliğiyle Siber Güvenlik İnisiyatifi oluşturulacak.

İnternet erişiminin yaygınlaşması ve birçok önemli uygulamanın internet üzerinden yapılmaya başlamasıyla siber güvenlik son dönemde hem bireylerin, hem KOBİ’lerden başlamak üzere özel sektörde yer alan büyük şirketlerin, hem de kamu kurumlarının üzerinde hassaslıkla durması gereken bir mesele haline geldi.

SİBER GÜVENLİK KURULU ÇALIŞMALARA BAŞLADI
 
Türkiye’de de Bakanlar Kurulu’nun 2012/3842 sayılı “Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi, Yönetilmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar”ı 20 Ekim 2012 tarihli ve 28447 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın akabinde20 Aralık 2012 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım başkanlığında UDH Müsteşarı, MİT Müsteşarı, Milli Savunma Müsteşarı, Genelkurmay MEBS (Muhabere ve Elektronik Bilgi Sistemleri) Başkanı, KDGM (Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı) Müsteşarı, Dışişleri Müsteşarı, İçişleri Müsteşarı, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Başkanı, TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) Başkanı, TÜBİTAK Başkanı ve MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurumu) Başkanı’ndan oluşan “Siber Güvenlik Kurulu” toplanarak çalışmalarına başladı.
 
Kurul, 2013-2014 Eylem Planı ve Stratejileri konusunda bir rapor hazırlayarak; Yasal Düzenlemeler, Adli Süreçler, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Organizasyonu, Ulusal Siber Güvenlik Altyapısının Güçlendirilmesi, İnsan Kaynağının Yetiştirilmesi, Bilinçlendirme Faaliyetleri, Siber Güvenlikte Yerli Teknolojilerin Geliştirilmesi, Güvenlik Mekanizmalarının Kapsamının Genişletilmesi konularını gündeme aldı. Nitekim, kurul 14 Şubat 2013 tarihinde gündeme almış olduğu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Organizasyonu (USOM) kurulması ve faaliyete geçmesi için TİB’e talimat verdi.
1 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 29. Maddesine dayanılarak özel sektör, STK’lar ve kamu kurumu temsilcilerinden oluşan İnternet Geliştirme Kurulu; İnternet ortamının birçok alanda etkin, yaygın, kolay erişilebilir olarak kullanımını teşvik edecek politika ve strateji önerilerini Bakana sunmak ve İnternet ortamının güvenli, serbest, özgür ve faydalı kullanımı ile katma değer üretmesine yönelik öneriler hazırlamak ve Bakana sunmak şeklindeki görevlerini ifa etmek üzere bir Siber Güvenlik İnisiyatifi oluşturmak üzere çalışmalara başladı.
 
İGK’DAN İNİSİYATİFE DAVET
 
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren’in öncülüğü ve TİB uzmanlarının desteğiyle, tüm STK’lar, IT ve IT güvenlik şirketleri, internet servis sağlayıcılar, akademisyenler ve medyadaki teknoloji editörleri ve etkin blog yazarlarından oluşan bir inisiyatif için ön toplantılar yapılıyor. Bu toplantıların hemen akabinde ilgili kişilere davetiyeler yollanarak bu büyük inisiyatifte yer almaları ve oluşturulacak çalışma gruplarında görüş ve fikirleriyle katkıda bulunmaları talep edilecek.
Teknoloji editörlerini bilgilendirmek üzere yapılan toplantıda İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, “Siber güvenlik konusu ülkemizin ve bütün dünyanın gündeminde olan bir konu… İnternet var oldukça da sürekli gündemde olacak. Ekonominin internete, internetin de ekonomiye büyük katkıları var. Bunun gelişmesi için vatandaşlarımızın ve ticari kurumların daha güvenli bir şekilde internette iş yapması lazım. Bildiğiniz gibi her ne kadar kolluk kuvvetleri, güvenlik güçleri olsa da yaşadığımız hayatta suç işlenmeye devam ediyor. Hayatın bir izdüşümü olarak değerlendirdiğimiz internette de kötü niyetli, kişi, kişiler ve kurumlar mevcut. Siber Güvenlik İnisiyatifi, vatandaşları ve kurumları bilinçlendirmek, bilgilendirmek, internet ortamında karşılaşabilecekleri özellikle finans ve bankacılık tabanlı kötü niyetli eylemlerden korunmakla ilgili farkındalık oluşturacak bir çalışma grubu oluşumudur. Bu oluşumda STK’lar, IT ve IT güvenlik şirketleri, internet servis sağlayıcılar, akademisyenler yer alıyor. Son olarak bugün de özellikle teknoloji yazarlarından oluşan medya mensuplarını da bu inisiyatifte bizlere destek olmak üzere davet ettik. Bu inisiyatif, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’mız Binali Yıldırım başkanlığında oluşturulmuş en üst noktadaki kurum olan Siber Güvenli Kurulu’na çeşitli raporlar, bilgilendirmeler ve tavsiyeler sunacaktır. Burada yegâne amaç toplumun en küçük birimi olan bireylerden yola çıkarak, herkesi ve kurumları bilgilendirmek, tehdit ve tehlikelerden uzak durma yol ve yöntemlerini göstererek farkındalık yaratmaktır. Bilinçlenen bireyler siber tehditlere karşı gereken önlemleri aldığında ülkemizde saldırı yapacak bilgisayar bulmak zor olacağından, saldırılar yurtdışından gelecektir. Nispeten yurtdışı kaynaklı saldırıları bertaraf etmek daha kolaydır. Burada özellikle yapılan uluslar arası anlaşmalar, BM ve ITU gibi önemli kurumların verdiği uluslar arası destekler çok önemlidir.” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.