1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik maaşına nasıl başvurulur
İşsizlik maaşına nasıl başvurulur

İşsizlik maaşına nasıl başvurulur

Önemli ve yaygın toplumsal sorunlardan biri de işsizliktir. İşsizlik maaşı ise kişinin ekonomik anlamda düştüğü boşluğu bir derece dengelemek adına devlet tarafından verilen bir ödenektir. İşsizlik maaşı almak için bazı şartlar mevcuttur.

Herhangi bir ekonomik toplumda çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin bulunması durumuna işsizlik denir. İş bulamayan kimseye ise işsiz denir. Ekonomide genellikle 16 yaş ve üzeri kimseler işsiz grubuna dahil edilirler. Başvuru yapmak isteyenler için şartlar aşağıdaki gibidir:

İşsizlik Sigortasından Yararlanmak için gereken şartlar nelerdir?

İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre, işsizlik maaşından yararlanabilmek için 4 temel şart vardır;

1. Kişi işini istifa ederek değil, kendi rızası dışında işşiz kalmış olmalıdır.

2. Yeteneğinde veya yeterliliğinde bir kusur olmayan, ancak kendi kusuru dışında bir nedenden dolayı kaybetmiş olmalıdır.

3. Kişi, iş sözleşmesinin feshinden önceki son 120 gün içerisinde primini ödeyerek sürekli çalışmış biri olmalıdır.

4. Son olarak; kişi fesihten önceki son üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primini ödemiş olmalıdır.

İşsizlik Maaşına nasıl başvurulur?

İş sözleşmesinin feshini takip eden ilk 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuru yapılmalıdır. Başvuru için herhangi bir İŞKUR şubesine kişinin kendisinin gitmesi yeterlidir. İŞKUR’un internet sitesi olan www.iskur.gov.tr adresinden elektronik başvuru da yapılabilir. İşsiz kalan kişi, hastalık veya doğal afetler gibi kişinin elinde olmayan sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurmazsa, başvuruda gecikilen süre, kişinin toplam hak sahipliği süresinden düşer.

İşsizlik Maaşının Süresi Ne Kadardır?

Ödenecek işsizlik maaşının süresi, kişinin sigortalı çalışırken ödediği işsizlik sigortası primine bakarak belirlenir.
  • 600 gün sigortalı olarak çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere; 180 gün süre ile işsizlik maaşı verilir.
  • 900 gün sigortalı olarak çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün süre ile işsizlik maaşı verilir.
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik maaşı verilir.
İşsizlik Maaşı Başvuru Sonucu nereden öğrenilir?
 
Gerekli şartları sağlamış ve zamanında ilgili yere başvuranlar İŞKUR'un resmi internet sitesinden www.iskur.gov.tr veya www.turkiye.gov.tr sitesinden başvuru sonucunu öğrenebilir. Ayrıca, başvuru sırasında verilen cep telefonuna başvurunun sonucu ile ilgili mesaj gönderilir. 

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

  • İşsizlik maaşı, çalışanın son 4 ayda aldığı brüt ücretin ortalaması alınarak hesaplanıyor. Çalışan brüt ücretinin yüzde 40'ı kadar işsizlik maaşı alıyor.
  • Bu rakam geçerli brüt asgari ücretin yüzde 80'ini geçemiyor. Bu rakam da yeni asgari ücrete göre 1.422 lira. Yani yüksek maaşlılar da en fazla bu rakamı alacak.
  • Yıl boyunca geçerli olan brüt asgari ücret, işsizlik maaşını da belirliyor. 2016 yılında net 1300 lira ve brüt 1.647 lira olan asgari ücret, 2017 yılı için net 1.404,06 liraya, brüt olarak da 1.777,50 liraya çıkartıldı.
  • Maaş alma süresi de 6 ay ile 10 ay arasında değişiyor.
  • 2017'de işsiz kalan bir çalışan 10 ayda 14 bin 220 lira para alacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.