İştirak nafakası nedir?

İştirak nafakası nedir?

Velayet kendisine verilmeyen eşin , çocuğun eğitim ve bakım giderleri için gücü oranında ödediği nafakaya iştirak nafakası denir. İştirak nafakası hakkında mahkemece karar verilmesi kaydıyla , bu kararının kesinleşmesinden sonra işlemeye başlar.

Mahkeme iştirak nafakası hakkında karar verirken çocuğun, gıda, giyecek, barınma, sağlık, eğitim, harçlık, ulaşım giderlerini dikkate alır.
 
Mahkemenin iştirak nafakası hakkında karar verebilmesi için eşlerden birinin talep etmesine gerek yoktur. Mahkeme bu konuyu talep olmasa bile kendiliğinden değerlendirir. Böylece velayeti vermediği eski eşin , gücü oranında iştirak nafakası ödemesi hakkında karar verir.
 
İştirak nafakası her zaman istenebilir. Boşanma davası devam ederken veya karar kesinleştikten sonra da istenmesi mümkündür. Boşanma davası devam ederken istenmemiş olsa da sonradan istemeye mani olmaz.
 
İştirak nafakası , boşanma kararının kesinleşmesi tarihinden itibaren işlemeye başlar. Ayrıca açılan iştirak nafakası davasında istenmiş ise bu nafaka davanın açıldığı tarihten itibaren işlemeye başlar.
 
Ayrıca mahkeme , talep edilen iştirak nafakasından fazlasına karar veremez. Örneğin Ayşe , mahkemeden 300TL iştirak nafakası istediyse mahkeme dava sonunda 500TL iştirak nafakasına karar veremez.
Boşanmanın çocuklarla ilgili sonuçlarından tedbir nafakası ve yardım nafakası dışında kalan neticelerinden biri olan iştirak nafakası, velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eş tarafından, müşterek çocuğun yetiştirilmesi, korunması, sağlık, bakım ve eğitim giderleri için eşin mali gücü oranında, velayetin bırakıldığı tarafa ödenen bir nafaka türüdür. Evlilik birliğinden doğan çocukların bakımına, eğitim ve gözetimine beraberce özen gösterme yükümlülüğü aslında boşanma ile birlikte de ayrı ayrı devam eden bir yüküm haline dönüşmektedir. Ayrıca iştirak nafakasını talep edebilecek kişiler Türk Medeni Kanununun 329.maddesinde sayılmıştır. Buna göre;
 
Küçüğe fiilen bakan ana veya baba, diğerine karşı çocuk adına nafaka davası açabilir.
Ayırt etme gücüne sahip olmayan küçük için gereken hâllerde nafaka davası, atanacak kayyım veya vasi tarafından da açılabilir.
Ayırt etme gücüne sahip olan küçük de nafaka davası açabilir.
Türk Medeni Kanunu 182/II-III uyarınca;
 
Velâyetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlâk bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.
 
Hâkim, istem hâlinde irat biçiminde ödenmesine karar verilen bu giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.
 
ibareleri ile düzenlenen bu konu, boşanma davası sonucunda velayeti kendisine bırakılan ana ya da babanın çocuğun bakım ve yetiştirilmesi için mali zorunluluklarını yerine getirmesiyle mükellef olmasının yanısıra hakimin eş tarafından talep edilmese dahi velayetin bırakılmadığı tarafa da mali gücü oranında ve somut olayın şartları gereğince çocuğun bakım ve diğer giderleri için katılma şeklinde oluşan iştirak nafakasına hükmetmesi sonuçlarını doğurmaktadır.
 
Boşanma davası sırasında talep edilebilen iştirak nafakası, boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren ödenmeye başlanırken bu nafaka, boşanma davasından sonra da herhangi bir zamanaşımına tabi olmaksızın kural olarak çocuğun ergin olmasına kadar istenebilmekte ve nafakanın bitiş tarihi de çocuğun ergin olduğu tarih kabul edilmektedir. Ancak Türk Medeni Kanununun 328.maddesinde ‘’Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullara göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler.’’ şeklinde istisnası düzenlenmiştir.
 
Hakimin geniş takdir yetkisine sahip olduğu boşanma davalarında örneğin ilkokula giden çocuk için ayrı liseye giden çocuk için eğitim giderleri ve sosyal ihtiyaçları bakımından farklı değerlendirilen iştirak nafakası, değişen yaşam koşulları ile aşağıda da örnek Yargıtay kararı verildiği üzere karşı taraftan nafakanın artırılması yönünde talep edilebilmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.