1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. İzlanda 1944 yılında bağımsız bir cumhuriyet olmadan önce hangi ülkenin hakimiyeti altındaydı
İzlanda 1944 yılında bağımsız bir cumhuriyet olmadan önce hangi ülkenin hakimiyeti altındaydı

İzlanda 1944 yılında bağımsız bir cumhuriyet olmadan önce hangi ülkenin hakimiyeti altındaydı

İzlanda 1944 yılında bağımsız bir cumhuriyet olmadan önce hangi ülkenin hakimiyeti altındaydısorusunun cevabını vereceğiz.

Engin Deniz Grubu Yarışmacıları Orçun, Deniz ve Yunus;

600.00 TL'lik 4.Soru : İzlanda 1944 yılında bağımsız bir cumhuriyet olmadan önce hangi ülkenin hakimiyeti altındaydı

A- İsveç

B- İngiltere 60.000 TL

C- Danimarka

D- Finlandiya

Doğru Cevap: Danimarka

Soruya İngiltere dediler ve elendiler.

1944 yılındaki Bağımsız cumhuriyet-günümüz

31 Aralık 1943 tarihinde, Danimarka-İzlanda Birlik Kanunu 25 yıl sonra sona erdi. 20 Mayıs 1944 tarihinden başlayarak, İzlandalılar, Danimarka ile kişisel birliği sona erdirerek, monarşiyi ortadan kaldırmak ve bir cumhuriyet kurma konusunda dört gün süren referandumda oy kullandılar. İzlanda resmen 17 Haziran 1944 tarihinde bir cumhuriyet oldu ve ilk devlet başkan olarak Sveinn Björnsson seçildi. 1946 yılında, Müttefik işgal gücü İzlanda'yı terketiler. İç tartışma ve ayaklanmalar arasında 30 Mart 1949 tarihinde NATO'ya üye oldu. 5 Mayıs 1951 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri ile bir savunma anlaşması imzalandı. Amerikan askerleri, İzlanda Savunma Kuvvetleri olarak İzlanda'ya döndüler ve Soğuk Savaş boyunca ülkede kaldılar. ABD 30 Eylül 2006 tarihinde son kalan birliklerini İzlanda'dan çekti.
 
İzlanda, savaş sırasında refaha ulaştı. Hemen savaş sonrası dönemde, balıkçılık sektöründe sanayileşme ve ABD'nin Marshall Planı programı tarafından yönlendirilen önemli ekonomik büyümeler izledi. Ekonomisi büyük ölçüde çeşitlendirildi ve İzlanda, 1994 yılında Avrupa Ekonomik Alanına dahil oldu. İzlanda nükleer silahsızlanma yönünde önemli adımlar atmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan ve Sovyet Başbakanı Mihail Gorbaçov'un katılımıyla 1986 yılında Reykjavik'te bir zirveye ev sahipliği yaptı. Birkaç yıl sonra, İzlanda SSCB'den ayrılan Estonya, Letonya ve Litvanya'nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu.
 
1990'lar boyunca, ülkenin uluslararası rolü genişlemiş, insani ve barış nedenleri doğru yönlendirilmiş bir dış politika geliştirmiştir. Bu amaçla İzlanda, Bosna, Kosova ve Irak'taki çeşitli NATO önderliğindeki müdahalelere yardım ve uzmanlık sağladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.