Kolloid nedir

Kolloid nedir

Kolloid nedir, kolloid örnekleri nelerdir, kolloid karışım nedir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Kolloid, gerçek çözelti ile heterojen karışımlar arasında yer alan ara karışımların adıdır. Burada dağılan fazın tanecik boyutu, yaklaşık 1-1000 nm dolayındadır (Petrucci, Genel Kimya).

Diş macunu katı mı yoksa sıvı mıdır? Katılar gibi belirli şekli ve hacmi vardır. Tüp sıkıldığında ise sıvıya benzer şekilde akar. Diş macunu, tıraş kremi, duman, kil, çikolatalı puding kolloide örnektir. Kolloid de farklı (genellikle iki) fazlardan oluşmuş karışımdır. Dağılan tanecik boyutu genellikle 1 - 1000 nm (10–9 – 10–6 m) arasındadır. Bu nedenle karışan tanecikler gözle ayırt edilemez. Kolloidler tanecik boyutundan dolayı sınıflandırmada heterojen karışım ile homojen karışım (çözelti) arasında yer alır. Kolloidler ne heterojen ne de tamamıyla çözeltiler kadar homojendir. Bu nedenle karışımları tanecik boyutuna göre heterojen, kolloid ve homojen (çözelti) olarak sınıflandırmak daha doğrudur. Bazı kolloidler neredeyse sıvı çözeltiler kadar berrak olabilir. Tıraş köpüğü, bulut, kan, jöle kolloidlere verilebilecek diğer örneklerdir. Kolloidler, daha önce de bahsedildiği gibi çözeltilerden Tyndall etkisi ile ayırt edilebilir.

Karışımlar tanecik boyutlarına göre;

  • Heterojen karışım [tanecik boyutu 1000 nm’den (10–6 m) büyük]
  • Kolloid [tanecik boyutu 1-1000 nm (10–9 – 10–6 m)] 
  • Homojen karışım [tanecik boyutu 1 nm (10–9 m) ve daha küçük] olarak sınıflandırılır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.