1. HABERLER

  2. YGS-LYS

  3. LYS'de kaç oturuma başvurmak gerekir
LYS'de kaç oturuma başvurmak gerekir

LYS'de kaç oturuma başvurmak gerekir

LYS için başvurular 4 Nisan'da başladı, 17 Nisan'da sona erecek. Bu yıl pek çok programın puan türü değişti. LYS Sınavı, 5 oturumda yapılacak. Aday öncelikle tercih edeceği programlara göre en az iki oturumu seçmek zorundadır.

Adayların puanlarının hesaplanabilmesi için tercih edecekleri programın puan türünü dikkate alarak en az iki sınava girmesi gerekiyor. Örneğin gözde programlardan tıp fakültesi MF-3 puan türüyle öğrenci alıyor. Bunun için adayların LYS-1 ve LYS-2'ye girmeleri gerekiyor. Yine gözde programlardan Hukuk, TM-3 puan türüyle öğrenci alıyor. TM-3 puanının hesaplanması için de aday, LYS-1 ve LYS-3'e girmek zorunda.
 
Adaylar, hangi puan türünde hangi LYS'lere katılmaları gerektiğini ÖSYS Kılavuzu'ndan inceleyebilirler. Kılavuzdaki Tablo 4'te programların puan türleri yer alıyor, Tablo 1E'de de bu programların puan türlerinin hesaplanmasında hangi testlerin kullanılacağı gösteriliyor.
Üniversite adaylarının istedikleri programlara göre puan türlerinin hesaplanması için kılavuzu iyi incelemeleri gerekiyor. Adayların son dakika başka programları tercih etme ihtimalini de göz önünde tutarak, farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS'lerin tamamına girmelerinde yarar var.
 
Ayrıca üniversiteye giriş sınavları öncesinde değişiklikler de olabiliyor. Adayların bu değişikliklerden haberdar olması için ÖSYM'nin sitesini günlük takip etmesi gerekiyor.
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı Lisans Yerleştirme Sınavı'na (LYS) başvurular dün başladı, 17 Nisan'da sona erecek. Sınav ücretini ödemek için adayların 18 Nisan'a kadar süresi var. Adaylar başvuru işlemlerini ÖSYM merkezlerinden ya da internetten aday işlemleri sistemi ais.osym.gov.tr adresinden TC Kimlik Numarası ve şifreleriyle giriş yaparak gerçekleştirecekler.
 
Bu yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) herhangi bir puan türünde 180 ve üzerinde puan alan 1 milyon 506 bin 479 aday, LYS'ye girmeye hak kazandı. LYS, LYS-1 (Matematik), LYS-2 (Fen Bilimleri), LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya), LYS-4 (Sosyal Bilimler), LYS-5 (Yabancı Dil) olmak üzere 5 oturumda, 10-11 Haziran ile 17-18 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. YGS'de olduğu gibi adaylar, saat 10.00'da başlayan sınavlarda saat 09.45'ten sonra; saat 14.30'da başlayan sınavlarda saat 14.15'ten sonra sınav binalarına alınmayacaklar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.