1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Nişasta, süt ve vanilyayla yapılan muhallebiye gül suyu döküp dondurma eklenerek yenen tatlı hangi ilimize özgüdür
Nişasta, süt ve vanilyayla yapılan muhallebiye gül suyu döküp dondurma eklenerek yenen tatlı hangi ilimize özgüdür

Nişasta, süt ve vanilyayla yapılan muhallebiye gül suyu döküp dondurma eklenerek yenen tatlı hangi ilimize özgüdür

Nişasta, süt ve vanilyayla yapılan muhallebiye gül suyu döküp dondurma eklenerek yenen tatlı hangi ilimize özgüdürsorusunun cevabını vereceğiz.

Soru :  Nişasta, süt ve vanilyayla yapılan muhallebiye gül suyu döküp dondurma eklenerek yenen tatlı hangi ilimize özgüdür

A- Hatay

B- Mersin

C- Isparta

D- Gaziantep

Doğru Cevap: Hatay

Haytalı hangi yörenin tatlısıdır 

Bazı tatlar vardır; ismi anılınca bir şehri hatırlatır, bir terim olarak da özünde sayısız kavramlar taşır. Bugün bir efsane haline gelmiş, aslında Arap kültürünün bir parçası olan HAYTALI…
 
Haytalı ismi bu tatlıyı yaratan köyün adından gelmektedir. Anlatıldığına göre köyün fakir bir köy oluşundan tatlı olarak mısır unu ve sütün karışımından yapılan muhallebiyi gerçek bir gül suyu üzerine koyularak ikram edilerek ortaya çıkmıştır.
Üretiminde süt, nişasta ve gül şurubu kullanılan Haytalının tam lezzetine varmak için bekletilmeden yenmesi gerekir. Aksi takdirde haytalının üzerine koyulan dondurmadan dolayı üzeri sertleşir. Kullanılan malzemenin kaliteli olmasının lezzeti artıran ayrı bir faktördür.
Haytalıyı muhallebi, gül şurubu ve dondurmanın bütünleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Suriye'den özel olarak getirilen vanilya ile yapılan muhallebi küçük küpler şeklinde kesilip, üzerine dondurma ve gül şurubu eklenerek bir kâse içinde servis yapılıyor. Kâsenin yanında verilen el yapımı tarihi kaşıklar ise sunuma ayrı bir özellik katıyor.
Haytalı üretilmeye başlandığından bugüne müşterilerin hizmetinde tarihe tanıklık etmiş, artık üretilemeyen alüminyum döküm kaşıkların kaybolmaması için oldukça titiz davranılıyor.
Haytalı uzun zamanlardan bu yana gelen eşsiz tadı ile son birkaç yıl içinde Hatay mutfağının tatlı kültürü içinde ismini almıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.