1. HABERLER

  2. COĞRAFYA

  3. Okulunuzdaki coğrafya haritalarında yer şekillerinin gösteriminde yaygın olarak kullanılan yöntem hangisi olabilir
Okulunuzdaki coğrafya haritalarında yer şekillerinin gösteriminde yaygın olarak kullanılan yöntem hangisi olabilir

Okulunuzdaki coğrafya haritalarında yer şekillerinin gösteriminde yaygın olarak kullanılan yöntem hangisi olabilir

Okulunuzdaki coğrafya haritalarında yer şekillerinin gösteriminde yaygın olarak kullanılan yöntem hangisi olabilir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Okullardaki coğrafya haritalarında yer şekillerinin gösterilmesi için yaygın olarak renklendirme yöntemi kullanılır. 

Şimdi bu konuyu daha iyi anlamak için yer şekillerinin haritalarda gösterilme yöntemlerine göz atalım.

Haritalarda yer şekillerinin gösterilmesi zordur. Çünkü bu şekiller yüksekliğe, eğime, engebeli şekillere sahiptirler. Ova, plato, göl, vadi, dağ, tepe, akarsu, deniz ve benzeri şekiller olabilen yeryüzü şekilleri, haritalarda çeşitli yöntemlerin kullanılması sonucunda gösterilir. 

Yer şekillerinin haritalarda gösterilmesi için öncelikle bunların izdüşümleri alınır. Ardından en çok kullanılan üç yöntemden biriyle bu şekiller harita üzerinde gösterilirler.

Haritalarda yer şekillerinin gösterilmesinde kullanılan yöntemler: 

  • Kabartma Yöntemi
  • Renklendirme yöntemi
  • İzohips yöntemi

Şimdi bu yöntemlerin nasıl uygulandığını kısaca öğrenelim.

Kabartma yöntemi: Haritalarda yer şekillerini en gerçekçi şekilde gösteren yöntem kabartma yöntemidir. Bu yöntemde haritada gösterilmek istenen yer şekilleri, bir maket hâline getirilir. Maketteki şekillerin uzunlukları ve yükseklikleri gerçeğine göre belirli bir ölçeğin temel alınmasıyla hesaplanır. Sonra bu şekiller yükseklik basamaklarına uygun olarak renklendirilir. 

Renklendirme yöntemi: En çok kullanılan bu yöntemde yeşil, sarı ve kahverengi tonlarıyla mavi tonları yükseltiyi belirtmek için uygulanır. Deniz seviyesinde bulunan yüksekliklerin rengi yeşil iken, çok yüksek dağların rengi koyu kahverengi olur. Denizin derin olmayan yerleri açık mavi ve beyaz iken, derin yerleri koyu mavi olur. 

İzohips yöntemi: Bu yöntemde deniz seviyesinde olan yükseltilerin noktaları birleştirilir ve eğriler elde edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.