1. HABERLER

  2. YARIŞMA SORULARI CEVAPLARI

  3. Osmanlı Devletinde kimin makamının kapısında her akşam yakılan fenerin sönmesi o kişinin görevden alındığını gösterirdi?
Osmanlı Devletinde kimin makamının kapısında her akşam yakılan fenerin sönmesi o kişinin görevden alındığını gösterirdi?

Osmanlı Devletinde kimin makamının kapısında her akşam yakılan fenerin sönmesi o kişinin görevden alındığını gösterirdi?

Bu yazımızda sizlere Osmanlı Devletinde kimin makamının kapısında her akşam yakılan fenerin sönmesi o kişinin görevden alındığını gösterirdi?

Kim Milyoner Olmak İster 21 Ocak Cumartesi 649. Bölüm Yarışma Sorusu;

Yarışmacı; Cem Kis, daha önce 3 defa telefon jokeri olmuştu. 22 yaşında, OTDÜ Makina Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi.

Soru :Osmanlı Devletinde kimin makamının kapısında her akşam yakılan fenerin sönmesi o kişinin görevden alındığını gösterirdi?

A-Şehremini

B-Şeyhülislam

C-Defterdar

D-Kaptanıderya

Doğru Cevap: Şeyhülislam

Şeyhülislam ya da Şeyh-ül İslam (Osmanlıca: شَيْخُ الإسْلام), dini konularda en yüksek derecede bilgi ve yetkiye sahip olan kimse anlamına gelir. Osmanlı Devleti zamanında şeyhülislam dini konularda en yüksek yetkiye sahip devlet görevlisiydi. Gerektiği zaman dini sorunlarla ilgili görüşlerini fetva yayınlayarak açıklardı. Bu fetvalar kanun niteliği taşırlardı. 1920 yılında Ankara'da kurulan Meclis Hükümetinde bu makam Şeriye ve Evkaf Vekaleti adıyla "Bakanlık" olarak yer aldı. Cumhuriyetin ilanından kısa bir süre sonra 1924 yılında laiklik ilkesinin kabul edilmesi sonucu bu bakanlık kaldırıldı. Yerini Diyanet İşleri Başkanlığı aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
45 Yorum