ÖSYM'den TÜBİTAK iddialarına cevap geldi

ÖSYM'den TÜBİTAK iddialarına cevap geldi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversiteye giriş sınavında, soruların TÜBİTAK tarafından hazırlanacağına ilişkin olarak herhangi bir kararın, bilgi ve belgenin kurumlarına ulaşmadığını bildirdi.

ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede ''Üniversite sorularını TÜBİTAK hazırlayacak'' başlığıyla bir haber yayımlandığı hatırlatılarak, 6114 sayılı yasanın 3. maddesi ile yüksek öğretime geçecek öğrencilerin ölçme, seçme ve yerleştirme işlerinin yapılması yetki ve sorumluluğunu ÖSYM'ye verildiği belirtildi.. 

         Aynı yasa kapsamında ÖSYM'de Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı'nın kurulduğunu ve ÖSYS de dahil ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavların sorularının hazırlanması işinin bu daire başkanlığınca yürütüldüğünün kaydedildiği açıklamada, bu görev kapsamında 2012 yılında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde binlerce öğretim üyesinin katılımıyla çok sayıda soru hazırlama çalıştayının düzenlendiği ve binlerce soru elde edildiği ifade edildi. 

         ÖSYM'nin gelecek yıllarda tüm sınavları elektronik ortamda yapmayı planladığının kaydedildiği açıklamaya şöyle devam edildi: 

         ''Kurumumuz, bu amacı doğrultusunda da üniversitelerimizin öğretim üyeleriyle soru hazırlama çalıştaylarına devam edecektir. Haberde konu edilen soru hazırlama işi Merkezimiz tarafından bir 'yük' olarak görülmemekte bilakis yasal sorumluluk olarak kabul edilmektedir. Soruların TÜBİTAK tarafından hazırlanacağına ilişkin olarak herhangi bir karar, kurumumuza ulaşmış bilgi veya belge bulunmamaktadır. ÖSYM bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapmaya ve mevzuat kapsamında en etkin şekilde ölçme işlevini sağlayacak sınavları oluşturmaya ve geliştirmeye devam edecektir. 

         Bu türden kamuoyunu yanıltıcı haberlerin gazetecilik etiği ile bağdaşmadığını bir kez daha hatırlatır, kamuoyunun sadece ÖSYM tarafından yapılan açıklamalara itibar etmelerini önemle duyururuz.''

Kaynak:Haber Kaynağı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan, isimsiz ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Eğitim Sistem yapılan yorumlardan sorumlu değildir.